Автор Тема: Размисли и страсти от бившия майстор.  (Прочетена 8366 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен marveliking

  • Sensei
  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 312
  • Karma: +85/-554
  • Рошав (форумен) битник
    • Профил
    • Ел. поща
Привет. Изтрих поста, защото то си беше вид мрънкане и реших, че не му е там мястото. Навярно онзи проблем с редуцирането на точките опит ме засегна по-дълбоко и се е отразило на визията ми относно занаята.

Казваш, че не се занимаваш със занаят- уважавам това. Всъщност уважавам всеки интелигентно направен избор въз основа на информация и логически съждения.
Позволи ми да ти разкажа за занаята.
Да започнем с това, че прекарах последните 6 часа на 4-ти февруари рефрешвайки форума, очаквайки да пуснат играта. В ранните часова на 5-ти февруари алармата ми звънеше през 90 минути, за да проверявам дали е пусната играта. В деня на пускане на занаятите кротко рефрешввах играта. Когато я пуснаха инструментите бяха четирицифрено число, а рецептите- трицифрено. Чак половин час по-късно положението се размени. Наложи ми се да продам всичко, що имах, за да се екипирам. Останах съвсем буквално с 2 елексира за кръв.
Разбира се, в началото нямаше доклади. Често въпросите ми бяха или игнорирани или бях пращан да прочета поста на Хаос. [и до ден днешен не зная какво получаваш, задето си обработил 1000 кюлчета от вид. Всеки случай процентът за бонус кюлче не се вдига] Това значи, че ми се налагаша със собствени усилия, собствени средства, ресурси и със собствената си глава да откривам някои от нещата. Фактът, че имаше разни бъгове крайно затрудняваше логическата мисъл.
Уверявам те, че съм влагал от себе си такива дреболии като физическо време, душа, умствен капацитет. А също диаманти, точки действие, ресурси. Налага ми се да играя с 3 героя, за да се снабдявам с ресурси. Някои причини ме карат да си мисля, че съм първият, извадил превъзходни предмети, също първият, отключил редки и дори вярвам, че съм единственият, отключил легендарни... та дори и за 3 дена.
Защо казвам всичко това? С тази причина да се знае, че имам сериозен натрупан по трудният начин опит в занаята. И когато изказвам някакво мнение по въпроса, то не се гради върху плаващи пясъци, а си струва да се вземе под внимание. [Впрочем защо не помолиш някой от екипа да създаде наметало от базова рецепта?]

Следва по-значимата част от поста. Изисква леко активиране на когнитивните процеси. ПРЕДИ ПОСЛЕДНИЯТ ЪПДЕЙТ човек теоретично можеше да създаде епичен инструмент, който дава 100 % бонус за превъзходни. Говорим в случай, че разполагаме с най-добрият инструмент от преди ъпдейта- такъв, какъвто на практика не е имало. С такъв един инструмент шансът за редки е 1/3 от шансът за превъзходни, шансът за легенда- 1/4 от шансът за редки(!) и предполагам шансът за епични- една пета от този за легенди. Та с такъв един чук от безплатна рецепта- който би се случвал веднъж на 50 изработки ако си късметлия, човек с време за изработка по 4 БИ ИМАЛ 2 ПРОЦЕНТА ШАНС ЗА ЕПИЧНА ИЗРАБОТКА. Това с главните букви е важно да се осъзнае.
Нека ти разкажа какво значи да изработваш с пет цяло и шест десети  процента шанс. Първо ти трябват ресурси, събирани една седмица. С 2 героя- един дърводелец и един миньор. Това беше преди- сега трябват 3 героя, защото инструментите искат и обработени камъни. След това ти трябва да се отделиш 1 уикенд, защото ако не изработваш на време x4 ... е да речем просто, че човек, който се нуждае от специални изработки не бива да се опитва да работи на x1 или x2 . И така- почваш да изработваш някакви инструменти за 4 минути на парчето. Това е точно толкова време, колкото е нужно, за да е неудобно хем да мръднеш на някъде нещо да свършиш, хем да стоиш пред компютъра и да го цъкаш. Няма как- след като искаш да постигнеш нещо- стоиш и действаш. Цъкаш си през 4 минутки и се молиш (или най-много да сгънеш чифт чорапи от простора през това време). И като казвам молиш се- наистина го имам в предвид. Има хора, които не са запознати или не вярват в закона на привличането, но ако искаш да "си бъфнеш" успеха, най-добре е да произведеш промишлено количество ментална енергия, насочена към успеха ти. И след 4 и 4 и още 4, а след тях и още 4 минутки вече се чувстваш като парцал, но мисълта за спиране е още далеч, защото веднага след поредните 4 минути идват нови четири, а след тях още четири. А уви бутонче за повторна изработка няма, та трябва да действаш ръчно. Така с помощта на мобилния интернет времето се доближава по-скоро до 4 и половина минути.
По този начин, след като инвестираш 2 дена от живота си вечерта на втория можеш да въздъхнеш "АМИН" , да се погледнеш гордо в огледалото и да си доволен, че си постигнал СЕДЕМ изработки, които са ти донесли опит. Все пак препоръчвам да не се гледаш в огледалото, защото след 2 такива дена човек не е много за гледане.
Да, това нещо е с жълт чук и е шансът за легендарна изработка. Уверявам те- това е доста множко и е една неблагодарна работа. Да заменим хипотетично жълтия чук с епичен 100 % и шансът да е за производство на епик. Понеже не съм член от екипа няма как да зная със сигурност, но въз основа на това, с което разполагам мога да заключа, че шансът за такова нещо би бил към 2.8 %
Като човек изстрадал предпоследното стъпало от толкова близко, колкото е възможно, мога да направя следните
ИЗВОДИ
1) при такива условия СЪВСЕМ НЯМА ДА ИМА ОНАЗИ МАСОВОСТ ОТ ВЕРСИЯ ЕДНО!
2) епичните майстори специалисти ще са мноого малък процент а изработките от тях ще са доста далеч от това да обслужат всички.
3) всичко това по-горе би било така в една паралелна реалност, където един епичен чук би давал 100 % .

Според текущата реалност- един епичен чук дава 35 %. Това значи, че цялостната картинка е 3 пъти по... обикновенн.

Следващият абзац препоръчвам да се обмисли много внимателно от екипа, защото ако не се случи в близко бъдеще- в малко по-далечно идните играчи ще притиснат екипа за промени.
Някъде някой бе написал, че обикновени рецепти не са нужни, защото бели инструменти имало в магазина достатъчно. Намирам това за грешка.Първо- защото съм виждал такива рецепти да съществуват и второ- защото БЯЛА РЕЦЕПТА НЕ БИВА ДА ОЗНАЧАВА, ЧЕ ЩЕ ДАВА САМО ИНСТРУМЕНТ, КАКЪВТО ПИШЕ НА РЕЦЕПТАТА. Бяла рецепта следва да значи, че ПРИ БЯЛА ИЗРАБОТКА тя ще дава чук с 5 % шанс. Бяла рецепта би следвало да значи, че при ЕПИЧНА НЕЙНА ИЗРАБОТКА- ЩЕ ДАДЕ ЛИЛАВ ЧУК, предлагащ 35 % ! Съответно бяла изработка ОТ ЛИЛАВА РЕЦЕПТА следва да дава повече от 5 % , а лилава изработка от ЛИЛАВА РЕЦЕПТА следва да дава повече от 35 %... може би дори да стига до заветните 100 % мечта от преди ъпдейта.  Което е реалистично, просто защото е много рядко- и това може да го потвърди всеки, който се опитва да се сдобие с лилава рецепта, еле пък конкретна лилава рецепта.

Намирам за най-адекватно процентите за епична изработка да се движат между 2 и 3 и половина в зависимост от други бонуси като комплект, бонус от гилдия и време за изработка.
Дори и при такава ситуация по-често ще виждаме епици от награди от приключения, отколкото изработки.


И като казах приключения- ТЕ В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ не могат, а и не бива да бъдат конкуренция на занаята! Приключенията са една чудесна част от играта и не бива да се ограничава нито броя им, нито предметните награди от тях! Напротив- предметите трябва да бъдат по-мъдро генерирани. За последния ден през аукциона са минали ДВУЦИФРЕНО ЧИСЛО АРБАЛЕТИ И БОЙНИ ЧУКОВЕ. Доста немъдро като награда. Защо за всички еднакво оръжие? А бойните чукове откакто получиха 1 рунд пауза са най- ама най- най- най- безполезното оръжие, което може да съществува. Даже тоягите в сегашния им вид са по-практични. (надявам се прави се разлика между боен чук и далеч по-полезният му братовчед чука)

Нека приключенията си дават един приличен процент от обличането на героя. Защото се иска да имаш нещо, за да минеш приключението. И понеже не всеки път се пада точно това, което предпочиташ- след рестарт да имаш възможност да се облечеш както ти приляга (а не да се сдобиеш с 10 шапки с 10 бонуса за интелект на десетия рестарт например)

Къде е занаятът в днешно време? Сравнение с бойците.
Текущата обстановка е такава, че богатите са бойците. Просто те са хората, които получават дроп. Оттук нещо превъзходно, оттам нещо рядко... А понякога и жълтичко и даже епични рецепти. И що да не купят за 5 000 нещо от магазина и да го пуснат за 50 000 в аукциона. Да де, наясно съм, че има някои войни, които се оплакват, че не им стига златото за колби, но от опит знам, че е само въпрос на избор дали предпочиташ да трупаш опит, или богатства. Просто за момента занаятчия и бедняк са синоними. Печалбата, инвестирана в битка е десетократно повече от тази в занаят (камо ли ако ти се падне синя, жълта рецепта).
Занаятчиите в момента имат свободен достъп до бели инструменти. Това е 2.6 процента шанс за синя изработка. На мен синя изработка с такъв чук досега не ми се е случило. От друга страна- привъзходните инструменти, струващи 15 диаманта дават малко  по-голям процент. Миналата седмица продадох за по 50 злато над 100 броя такива инструменти, защото нямаше къде да ги държа. Докато съществуваме аз и играта диаманти за такива инструменти няма да дам.  Но пък не спирам никого да се самопрецака като си вземе.

Ако искаш нещо по-прилично вече- трябва да си го закупиш от някой оръжейник, който е получил дроп синя или може би жълта или лилава рецепта за инструменти. Или да инвестираш диаманти- но това ще да е някъде в бъдеще време. И съвсем няма да е за всеки.

С днешна дата- 14 март 2015г - занаятът е за мазохисти, за балъци и ще доведе всеки, който го практикува достатъчно дълго до фалит.

Бъдеще на занаята.
Работата е там, че някога, някъде в бъдещето занаятът ЩЕ СЕ ОТБЛАГОДАРИ НА ТОЗИ, КОЙТО ИНВЕСТИРА С НЕГО.
Да вземем за пример 1 обикновен арбалет 18 ниво - дропнат срещу 3 точки действие в играта и пуснат в аукциона за 15 000 злато.  Работата е там, че на никой не му е изпотрябвало арбалет с 3 жизненост и 5 интелект. Жизненост грам не ти трябва, защото арбалетчика трябва да бъде скрит зад някой здрав танк, а да вдигаш критичен с интелект във втора категория е заблуда.
Всъщност ползата от арбалета е само и единствено в щетата... и се ползва срещу бронирани същества [тъй както ками се злагат срещу слабо бронирани ако имаш мн. крит шанс, а боздуганите- ако имаш бонус стън шанс.... или пък едноръките мечове с бонус блок и др.]
На арбалета (например) не му трябват атрибути. Не му трябват дори бонус към точност или сила- защото тези атрибути ще си ги набавиш с пръстените, по дяволите.  Това, което е нужно на арбалета е груба щета. За предпочитане с 4 бонуса към нея.
Защото това би бил арбалет, който не можеш да получиш от дроп. Не можеш да го купиш от магазина... но някой майстор с 1000 изработки на арбалет в съответната категория може и да ти направи това, от което се нуждаеш.



Изработка на eniac, с 2 пъти бонуса % щета, веднъж бонус макс щета и веднъж бонус мин щета. беше закупен от него срещу 40 000 злато.
Де да беше бонуса мин. щета заместен с отрова...
It`s dark insinde. It`s where my demons hide

И да вземте да си четете пощата - как така близо 9000 непрочетени, ние за какво ви ги пращаме тогава  :D

Неактивен Sophie

  • The Countess
  • Global Moderator
  • *
  • Публикации: 2810
  • Karma: +2078/-1758
  • Alis volat propiis
    • Профил
Re: Размисли и страсти от бившия майстор.
« Отговор #1 -: Март 14, 2015, 08:03:53 pm »
Много правилно, при сегашното положение на инструментите и тяхното изработване, приличния занаятчия може да си сложи една ракетка на гърба и да се изсреля, като Уили Койота в неизвестна посока......Занаятат не само, че няма да е просто лукс, а ще бъде супер лукс и приказките, че така трябва да е, защото видите ли трудът трябва да се оцени подобаващо са прах в занаятчийските очи. Занаятат нито ще е масов, нито сериозно някой ще тръгне да го развива само за да прави по един истински епик на 5000 изработки, просто това ще стане поредната бойна игра с възможност за занаят......Аз също съм отчаяна, като колегата, защото занаятчийството много ми допада, но при това положение ще цъкам колкото да не е без хич в тази версия и ще чакам по-добри занаятчийски времена, или евентуално в Класическата версия да се обединят двата свята и да живне игрицата.....


Много точно казано marveliking, много точно, направо ми е мъка за играта такава каквато беше и е била замислена някога, занаятчийска концепция или просто липсата на такава. Както се казва: "Занаятът умря........Да живее занаятът!"

Ще се млатиме всички на ред и това си е!
« Последна редакция: Март 14, 2015, 08:12:51 pm от Sophie »
Отдавна не ми пука какво говорят хората.. нито знаят истината, нито ще им я кажа!

Неактивен Pith_New_Era

  • The Grandmaster
  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1156
  • Karma: +143/-621
  • По-добре комплексар, отколкото симплексар.
    • Профил
    • DDdaiku
Re: Размисли и страсти от бившия майстор.
« Отговор #2 -: Март 14, 2015, 11:01:38 pm »
Занаятът ще е много по-добре в сравнение с ИГ 1. И само от занаят се печели в тази игра, когато има достатъчно играчи. Предполагам, че играта ще е направена така, че да не може да се играе само с предмети от дроп и награди. Не и навсякъде поне. А текущо, положението само с битки - хич не е розово. Ако не е дропът на предмети - всичко е яко на минус. А дори и да не беше - за какво са ти пари, с които не можеш да си закупиш нищо особено? Аз лично съм доволен от факта, че хубави изработки ще се получават не толкова често, колкото беше в ИГ 1.
ДД

Неактивен marveliking

  • Sensei
  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 312
  • Karma: +85/-554
  • Рошав (форумен) битник
    • Профил
    • Ел. поща
Re: Размисли и страсти от бившия майстор.
« Отговор #3 -: Март 15, 2015, 09:38:10 am »
Pith, уважавам те, не те нападам, разбирам, че не си ме прочел.

ЦИГАРИТЕ ПО 37 ЛЕВА- скандира непушача.
МАСОВ ЗАПОР НА АЛКОХОЛА- вика с цяло гърло трезвеникът.
БЕНЗИНА ПО 5 ЛЕВА, МЕТРОТО ПО 20 СТОТИНКИ- обажда се ученикът.


Как пък един от тия, дето вдигат 2 ръце за затрудняване на занаята не го практикува? Как пък все хора, дето не си знаят имената на инструментите повтарят, че така трябва да бъде. Ще се намери ли поне един от тези, дето смятат, че така е редно, който да ми извади епик? Публично ще кача клипче, на което му се кланям и ще призная, че той е прав, ако го направи в рамките на месец при сегашните обстоятелства.

Те занаятчиите са богати- казват бойците, втечняват си 21 000 злато от "голямото гризли" и иди им обясни, че ти просто нямаш достатъчно пари, за да си закупиш всеки път рецептата, от която се нуждаеш.

Долното е за всички бойци, които повтарят "така трябва да бъде"

Представете си... моля, наистина пренесете се с въображението си в следната паралелна действителност:
Както сте 25-30 ниво събуждате се на другия ден и осъзнавате, че са ви върнали на 20. Естествено влизате във форума- какво е това нещо, какво се е случило. Някой между другото ви казва- ми то имаше проблем с кода- бъг, от днес ще бъдете 20 ниво.
Три дена по-късно ви вдигат силата на мобовете, увеличават ви надниците на наемките, НАМАЛЯТ ВИ ДРОПА, ЗЛАТОТО И ОПИТА на една трета от днешната реалност.
Уверявам ви, че ако при такива обстоятелства се появя и почна да скандирам- те битките трябва да са трудни, точно така трябва да бъде- ще ме гледате на криво.

Разбирам, че това е само въображаема ситуация, мислите си, че това е невъзможно и че няма да се случи.
И аз така си мислех за занаята. Само че то стана факт- буквално преживях еквивалента на горната ситуация.

Обаче иди обяснявай на тигъра, че житото е хранително...
Ще да усетите болката само, ако се случи горната описана ситуация.
И тогава ще вляза и ще напиша- да, да, точно така трябва да бъде, битките трябва да са трудни, да са предизвикателство.
« Последна редакция: Март 15, 2015, 09:51:21 am от marveliking »
It`s dark insinde. It`s where my demons hide

И да вземте да си четете пощата - как така близо 9000 непрочетени, ние за какво ви ги пращаме тогава  :D

Неактивен Dabadas

  • Trusted Member
  • *
  • Публикации: 1072
  • Karma: +111/-486
    • Профил
Re: Размисли и страсти от бившия майстор.
« Отговор #4 -: Март 15, 2015, 10:19:34 am »
Айде за да не го каже човек като него който не е практикувал занаят.

Абсолютно не ми пречи промяната по занаята, просто ще бъде по-трудно. Може да питаш вчера колко бижута съм изкарал на пазара и как в момента няма нито 1 останало там. Въобще не си прав и цялата концепция за занаята си е добре. Както Питх каза ако го няма занаята няма къде да си харчиш парите.

Неактивен Pith_New_Era

  • The Grandmaster
  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1156
  • Karma: +143/-621
  • По-добре комплексар, отколкото симплексар.
    • Профил
    • DDdaiku
Re: Размисли и страсти от бившия майстор.
« Отговор #5 -: Март 15, 2015, 10:54:57 am »
marveliking, дай да изясним някои неща:

1. Шест години играя ИГ 1. Продал съм хиляди изработки, благодарение на което съм играл играта поносимо от финансова гледна точка. Злато от битки съм печелил само последните 1-2 години, защото съм имал екипировка, с която да мога да го правя, и най-вече съм използвал наемници с ниска надница.
2. Занаятът, доколкото знам, е напълно безплатен. Точките се трупат, упражнява се професията, печели се. При всички случаи. Просто няма как да стане за месец или два. Има гилдии, има играчи с различни професии, има обмяна на ресурс. Рецепти падат при битки или се купуват от магазин.
3. Тук, в бетата на ИГ 2.0 съм спечелил повече злато от продажба на обработени кожи (които са ми коствали не повече от 100 точки), отколкото злато от битки (които са ми коствали няколко хиляди точки). Разбира се, не броя продадените в магазина предмети, но пък не броя и закупените колби.
4. Дори текущо, срещам изработки, които са в пъти по-добри от тези, които могат да бъдат закупени в обикновените магазини.
5. Започнахме с по 1000 диаманта, ще имаме вероятно и повече при трансфер от ИГ 1.0. Това е добър старт, според мен.
6. Отчасти беше разписано, как ще изглежда занаята в ИГ 2.0 - изключително по-раздвижен и смислен, отколкото в ИГ 1.
7. Наистина не разбирам, как за 1 месец игра, едва категория 2 и 200-300 изработки, някой може да протестира, че занаятът в ИГ 2.0 е зле.
8. Категорично съм против шансовете за много специални изработки да надхвърлят няколко процента. Опитът показва, че дори и с подобни ниски шансове, до няколко десетки месеца - пак ще се разхождаме цикламено-зелени...
9. Не обърнах много внимание, но ми се стори, че ме обвиняваш, че не се занимавам със занаят. Стана ми забавно, наистина. Ти също си ми симпатичен.
10. Спорна игра.
ДД

Неактивен Drakuss

  • Dark Lord
  • Trusted Member
  • *
  • Публикации: 311
  • Karma: +139/-37
    • Профил
Re: Размисли и страсти от бившия майстор.
« Отговор #6 -: Март 15, 2015, 12:59:36 pm »
Добра дискусия се заформя тук, затова нека и аз да изразя своето мнение като един занаятчия, макар и още недостигнал опитът на marveliking.

На мен лично в момента ми харесва накъде води модулът за занаятчии. Трудно е да, но така трябва да бъде! Всичко в този живот се постига с отдаденост и труд!

Друг е въпросът, че marveliking сам си противоречи - хем е трудно, хем е стигнал "легендарни" изработки за 3 дена? Ами представи си, че всеки втори направи такава отдаденост и до 2-3 седмици всеки ще бъде на епични изработки, питам аз така ли трябва да бъде? Все пак да погледнем от страната на гейм дезайнерите и спонсорите на тази игра -  в техен интерес е играта да се задържи максимално дълго на пазара и да се балансира така, че да носи след себе си приходи, както и удоволствие от игра на ПОВЕЧЕТО играчи! Казвам повечето, защото в никой свят (било то и паралелен) няма 100% доволни и удовлетворени хора, винаги има недоволни, но и винаги ще има, защото просто няма как да се угоди на всеки. Ако можехме всички да сме на епични за 1 месец, то тогава до 3-4 месеца пазара ще е залаят (да, дори и с тези минимални шансове за изработка!) от епични предмети. Няма да има тръпка в играта и тя бавно ще залезе и няма да бъде играна, което води след себе си до безработни програмисти, гейм дизайнери и прочие, а да не говоря за загубите, които ще понесе спонсорът на тази игра.

Относно връщането (при някои хора) назад в занаята, ами.... да кофти е, съчувствам ви, повярвайте ми! Но все пак незабравяйте, че тази игра по никакъв начин не е завършен продукт. Все пак ние сме все още тестери и се примирете с фактът, че и за в бъдеще ще се получават такива гафове от страна на дизайнерите, докато не си изградят една пълна концепция каква ще бъде играта и фактически не я имплементират. Но тъй като все пак ние всички сме част от този процес и помагаме за подобряването на играта с всеки изминал ден, не веднъж беше казано, че ще бъдем компенсирани за времето, нервите и усилията, които сме вложили в ИХ2.

И последно да вметна, че все пак тази игра е преди всичко СОЦИАЛНА. В основата й са заложени човешките взаимоотношения. Какво означава това? Означава, че не е нужно да се мъчиш с 10 героя да събираш ресурс, а се сприятеляваш с други играчи, влизаш в гилдия с други играчи и си помагате един на друг. Искаш ресурс ? Молиш някой от твоите приятели да ти помогне, повярвай ми не вярвам някой да ти откаже! Искаш да играеш сам ? Съжалявам, но няма как да стане без да има оплаквания, че е трудно!
Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
The Force shall free me!

Неактивен helllfire

  • Global Moderator
  • *
  • Публикации: 808
  • Karma: +200/-523
    • Профил
Re: Размисли и страсти от бившия майстор.
« Отговор #7 -: Март 15, 2015, 01:07:08 pm »
И последно да вметна, че все пак тази игра е преди всичко СОЦИАЛНА. В основата й са заложени човешките взаимоотношения. Какво означава това? Означава, че не е нужно да се мъчиш с 10 героя да събираш ресурс, а се сприятеляваш с други играчи, влизаш в гилдия с други играчи и си помагате един на друг. Искаш ресурс ? Молиш някой от твоите приятели да ти помогне, повярвай ми не вярвам някой да ти откаже! Искаш да играеш сам ? Съжалявам, но няма как да стане без да има оплаквания, че е трудно!
Дори аз немога да го кажа по-добре. НЕ НА МУЛТИАКАУНТИНГА!

Неактивен marveliking

  • Sensei
  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 312
  • Karma: +85/-554
  • Рошав (форумен) битник
    • Профил
    • Ел. поща
Re: Размисли и страсти от бившия майстор.
« Отговор #8 -: Март 15, 2015, 01:12:57 pm »
Нека изясним, наистина

1. Аргументи от  ИХ 1.0 нямат място тук- там реалността е по-различна. Съгласен съм с теб, че там богати са занаятчиите.
2. Ако занаятът наистина е безплатен- моля изработи една кована ризница с ахат, продай я и сподели с колко злато си напред :~)
3. Нека правим разлика между копач и създател.[едното е ПОДзанаят, другото е занаят] С обработени кожи човек не може да надвие мечка. Да- съгласен съм с теб, че това е начин да се спечелят пари. Пари, които са дошли от бой и дроп, разбира се.
4. Аз също. И така е редно, противното би било нелепо. Работата е, че за да видиш такъв предмет- зад него стоят 300 ненужни. А през това време от дроп можеш да спечелиш 10 пъти повече. Но това е нормално, окей и дава възможности за избор
Снимката в първия ми пост по темата е доста показателна.
5. Наистина един добър старт. Жалко, че няма за какво да използваш диамантите. Ох, сгреших- може да дадеш 15 от тях за 3 пъти по-лош инструмент от тези, които се изработваха почти безплатно отпреди седмица. Нямам против да се плаща- недоволен съм от редуцирането на качеството. Ако днеск даваш левче за пълнозърнест хляб, а утре ти искат 3 за типов не вярвам да си щастлив.
6. Това, дето е разписано е само на думи... днес извадих синя изработка (единствената от 54), на която, според думите, се очакваше да даде 8 жизненост, а не 4. Да, сигурен съм, че на думи всичко изглежда смислено отстрани.
7. Аз пък не разбирам как хора, който използват под 20 % от точките си за занят, казват, че е добре. Аз също не мисля, че занаятът е зле, просто е леко неообмислен, малко нещо бъгав и да си го кажем направо- за момента не си струва.
8. ВОАЛА! Да... Тук сме на едно мнение. Хич и не искам да виждам никого зелено-цикламен.  Цялата тази тема произлиза от фактът, че С ТЕБ ИМАМЕ РАЗЛИЧНИ ПРЕДСТАВИ за понятието "няколко процента" . Видиш ли, доскоро положението беше в рамките на тези няколко процента, с които ти си съгласен. И изведнъж стана 3 пъти по-неприятно, БЕЗ ДА СЕ ПРЕДЛОЖИ АЛТЕРНАТИВА.
9. Нищо към теб конкретно! Важно е да се забавляваме!
10.Спорна на всички ни.

Ако някой отдели време да прочете първият ми пост може и да осъзнае, че АЗ НЕ СЪМ ПРОТИВ ЗАНАЯТИТЕ, НЕ СЪМ И ПРОТИВ НЕЩАТА ДА ОСТАНАТ ТАКИВА... всъщност в него аз не се поставям против нищо!
В него подробно обясних защо точно смятам, че в преценката ми се съдържа реална представа за положението. След това описах как стоят нещата в момента и направих 1-2 прогнози за бъдещето. 

"С днешна дата- 14 март 2015г - занаятът е за мазохисти, за балъци и ще доведе всеки, който го практикува достатъчно дълго до фалит. "

Заключението ми е, че за момента занаятът съвсем не е достойна алтернатива на боя по зоните.
То е като да дадеш право на избор между торба с жълтици и три бобени зърна.
Да- ще има няколко човека, които са избрали бобените зърна, да- може би няколко от тях ще успеят да развият бобена плантация от която даже да се изхранват. Но това не променя фактът, че от едната страна стои торбата с жълтици, а от друга- бобените зърна.
За щастие в близко бъдеще се очакват някакви промени и какво ще се случи след тях- времето ще покаже :~)
It`s dark insinde. It`s where my demons hide

И да вземте да си четете пощата - как така близо 9000 непрочетени, ние за какво ви ги пращаме тогава  :D

Неактивен marveliking

  • Sensei
  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 312
  • Karma: +85/-554
  • Рошав (форумен) битник
    • Профил
    • Ел. поща
Re: Размисли и страсти от бившия майстор.
« Отговор #9 -: Март 15, 2015, 01:25:38 pm »
Адмирации за поста, Дракус :~) Ценен е.

Само едно лееко уточнение.

Друг е въпросът, че marveliking сам си противоречи - хем е трудно, хем е стигнал "легендарни" изработки за 3 дена?

Това, което имах в предвид, е че след като вложих доста множко усилия. бях възнаграден с право да изработвам легендарни предмети за 3 дни.

Това би било добре, ако го знаех... да, ама не. 3 седмици от живота ми бяха наградени с 1 жълт меч 15 ниво.  *hihi*  :D

Да, меча не е лош. Ползвах го 3 дена  :-X
It`s dark insinde. It`s where my demons hide

И да вземте да си четете пощата - как така близо 9000 непрочетени, ние за какво ви ги пращаме тогава  :D

Неактивен krest

  • Global Moderator
  • *
  • Публикации: 2254
  • Karma: +312/-472
    • Профил
Re: Размисли и страсти от бившия майстор.
« Отговор #10 -: Март 15, 2015, 01:30:44 pm »
Аз да почна   от начало - понеже видях пост изтрит от marveliking и сметнах че не е излишен или просто мрънкане- драснах два реда относно написаното от него на лични.
И понеже в първия си пост виждам по-скоро отговор много по доразвит, ще напиша и моето мнение ,макар че досега опита със занаята ми е само да копам камъни за майсторите в гилда.
Тук са предимно стари играчи > в 1.0 се изхвърляха лилави предмети на поразия в магазините , наемници мулета всичко ходеше лилаво. Това по-добрия аспект на играта ли е ?!
Все още сме в началото най-вероятно ще има сгради в гилдията които ще увеличат този шанс , ще има и комплекти ... аз не правя и смятам че нетрябва да се правят изводи от 2 категория която е реално първата в която всичко започва за занаятчиите.
Това усърдие което се влага ще се отплати , при една нормална масовост на света - при условие че има бонуси които няма как да се паднат в магазините- ще има и играчи които ще искат максимума или по-добото екипиране.
Аз няма как да пробвам всички приключения които са пуснати поради нивото си - това което ми направи впечетление е че се дават предметни награди които са на максимум за категорията- 2ра в случая. Ако трябва да се остави ниша за занаята нека да са 1 ниво под това на майсторите или те макар и с нисък шанс да могат да изкарат уникални изработки които ще са за предпочитане от тези награди.Логиката ми беше че 4 приключения в 4 провинции ако всичките имат предметни награди .... то играч би минал категорията много бързо без дори да усети липса на сериозна екипировка. И другото което ми дойде на ум че сякаш са много за тази категория която се минава сравнително бързо - при опита който се печели.
Дали ще се играе с мулета , дали ще бъде в гилдия или сам -всеки трябва да може да я играе !
Играта има много аспекти и кой кое ще си хареса не е толкова важно , важното е че трябва да му доставя удоволствие - точно и затова не сметнах изтрития пост за просто мрънкане. 

п.п. Аз докато отделя време да го напиша са написани много мнения ... за това и е полезна подобна дискусия особенно от хора които имат опит и са отделили повече време за един от основните аспекти в играта.
И да неприятно е случилото се с неговите точки в занаята - за което ще бъде и компенсиран.
« Последна редакция: Март 15, 2015, 01:33:36 pm от krest »

Неактивен Drakuss

  • Dark Lord
  • Trusted Member
  • *
  • Публикации: 311
  • Karma: +139/-37
    • Профил
Re: Размисли и страсти от бившия майстор.
« Отговор #11 -: Март 15, 2015, 01:32:57 pm »
Ползвах го 3 дена  :-X

Извинявай, но няма как да не се засмея :) "Всяко чудо за 3 дена" е казал народът! Пожелавам ти в категория 3 пак такава отдаденост и повече чудесии да видим от теб! Повярвай ми с времето нещата ще се подобряват и съм сигурен, че играта ще става все по-интересна и по-интересна, като ще те кара да седиш пред нея постоянно. Прост пример: Висиш по форума и чакаш нови мнения постоянно :)
Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
The Force shall free me!

Неактивен Xaoc

  • Administrator
  • *
  • Публикации: 470
  • Karma: +149/-107
    • Профил
Re: Размисли и страсти от бившия майстор.
« Отговор #12 -: Март 15, 2015, 01:36:34 pm »
После ще се включа като имам повечко време,, но в най-общия смисъл: Аз самият съм занаятчия и в играта съвсем не случайно има толкова развита такава част, в момента сме много, много малко хора, занаятчийте за разлика от бойците, които бият NPC имат нужда от масовост, която скоро ще се случи и нещата ще изглеждат по съвсем друг начин - не бързайте със заключенията.

Неактивен Yolov

  • Trusted Member
  • *
  • Публикации: 506
  • Karma: +63/-36
    • Профил
Re: Размисли и страсти от бившия майстор.
« Отговор #13 -: Март 15, 2015, 01:49:49 pm »
В крайна сметка всеки намира своето нещо, което го държи в играта. Мен лично ми харесва периодично да редувам нещата, които правя. Днес например, бих мечката и след това си купих точки за да копая ресурс, който ще споделя с колегите, а каквото остане ще го вложа в предмети. Вярно не ставам най-добрия боец, занаятчия или копач на ресурси, но пък се забавлявам с играта пълноценно, каквато е и основната идея на повечето игри - да носи забавление и да убива свободното време от деня.

Съвета ми е намерете нещо, което ви радва в играта и се забавлявайте с него, ако в момента не ви харесва занаята зарежете го и отидете да биете, след 5 дена пак ще правите предмети гарантирано е  :D

Неактивен helllfire

  • Global Moderator
  • *
  • Публикации: 808
  • Karma: +200/-523
    • Профил
Re: Размисли и страсти от бившия майстор.
« Отговор #14 -: Март 15, 2015, 02:01:22 pm »
Доста от вас, които са се включили на по-късен етап от старото херо , имат визията за масовия епик и не ги виня. Друг е въпроса какво беше преди него а тук знам има доста и от него период. Лично аз съм стоял 3 месеца в кат.2 и съм изработвал предмети с този малък шанс. Беше невероятен кеф да изкараш син а за легенда да не говоря(тогава имаше легенди кат.2). Искам да кажа че без мулета се развивах добре и всичко ми се продаваше на пазара, сега неусещате разлика защото сме 100 човека ако има масовост ще е различно гарантирам ви. Разберете че да изкарате епик ще е нещо наистина невероятно, знам че ви е трудно да си го представите защото сте стари кучета като мен, но ще е така. И в момента изработките бият дропа по качество така е и така трябва да е(малка забележка,казаха че няма да има дроп на легенди а те все още си падат). Отново бих им препоръчал да внимават с шанса за епик защото всичко над 1% си е много.