Автор Тема: Как Хитър Петър получил името си  (Прочетена 1391 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BraveHand

  • Категория 1
  • *
  • Публикации: 45
  • Karma: +10/-11
    • Профил
    • Ел. поща
Как Хитър Петър получил името си
« -: Август 13, 2009, 12:08:01 am »
Когато бил малко момче Хитър Петър се цанил слуга у един господар. Една зимна вечер господарят му приготвил богати гозби и поканил гости. Било много студено, а господарят му казал:
 Петре, иди при пътните врата, та като дохождат гостите, да им отваряш вратата.
Петър стоял зад вратата, мръзнал, отварял, затварял, но намислил да направи една хитрина. Заключил вратата и ато повиквал някой, той го питал: "Кой си ти? Кажи си името, та да ти отворя." Които си казвали името, отварял , а които не си казвали името, не им отварял и те се връщали разсърдени.
Петровият господар се ядосал на тия, що били поканени и не дошли, а пък те му се сърдели, че слугата му не ги скал да влязат. За да се сдобрят Петровият господар им направил угощение в друга къща, като не щели да дойдат ъщата му. Там пак Петър слугувал.
Като се наяли и напили, господарят му отделил от останалото ядене и му казал:
 Петре, тези гозби ще занесеш у дома и ще ги дадеш на тоя, който ме наймного обича.
Петър занесъл яденето. Вкъщи го посрещнало кучето и от радост взело да си върти опашката. Петър помислил, че наймного обича господаря му, и му дал яденето.
Като се върнал покъсно господарят му, жена му казала сърдито:
 - Толкова хубави гозби ядохте там, не остана ли малко, та да проводите и аз да накуся?
 - Как, не ти ли донесе слугата?
 - Не! - казала тя.
 - Петре, ти кому даде снощи онова ядене? - попитал той слугата си.
 - Дадох го на тоя, който те наймного обича отвърнал Петър.
 - Че кой ме повече обича освен жена ми?
  - Не. Кучето ти повече те обича! - рекъл Петър. После повикал кучето и казал на господаря си да го удари и той ударил. Кучето взело да квичи и избягало.
  - Повикай го сега - казал Петър. Господарят го повикал. То дошло при него и взело да му се умилква.
  - Иди сега и направи същото на жена си! - казал Петър.
Господарят му отишел и ударил на жена си една плесница, леко, на шега. Тя още повече се разсърдила и побягнала. Мъжът й я викал и казвал: "Върни се, ела си, това е шега!" Но тя не го слушала и избягала при баща си. Мъжът й пращал няколко пъти да я викат, но тя не искала да се върне.
 - Е, Петре, имаш право, че кучето ме обича повече. Но сега какво да правим, като не се връща жена ми?
  - Дай ми пет гроша и ще видиш, че жена ти ще се върне дори боса при тебе!
Господарят му дал пет гроша. Петър купил една кокошка и половин кило масло, минал из улицата, дето била господарката му, и почнал да вика:
 - Купувам кокошки и масло! Който има за Продан, донасяйте!
Жената, като познала Петра по гласа, веднага излязла на пътя и го запитала:
 - Какво е това, Петре? Защо ги купуваш тези кокошки?
 - Какво ще е! Ти като не си дойде, приятелите на господаря го убедиха да си вземе друга жена, похубава от тебе! Довечера ще имаме сватба, та затова купувам масло и кокошки.
Тогава жената, без да гледа, че е боса, тичешком се върнала у дома си и се примирила с мъжа си.
И оттогава нарекли Петра Хитър Петър.

Неактивен marto_mart_1

  • Категория 2
  • **
  • Публикации: 68
  • Karma: +10/-9
  • serra Angel
    • Профил
    • Ел. поща
Re:Как Хитър Петър получил името си
« Отговор #1 -: Август 13, 2009, 10:29:32 am »
Пич това го пиши в Лично творчество
„Войнът не знае болка, ни умора. Той не знае страх, нито отстъпление. Бие се, дори да остане сам. Бие се, докато умре.''-http://forum.imperialhero.org/bg/index.php?board=20.0

Неактивен BraveHand

  • Категория 1
  • *
  • Публикации: 45
  • Karma: +10/-11
    • Профил
    • Ел. поща
Re:Как Хитър Петър получил името си
« Отговор #2 -: Август 13, 2009, 10:31:00 am »
Няма, защото не е мое и не е лично, а си е 60 годишна народна история :)