Автор Тема: Философия на живота.  (Прочетена 1684 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен desperado16

  • Гилдията на Цезарите
  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 493
  • Karma: +75/-368
    • Профил
Философия на живота.
« -: Ноември 12, 2011, 09:49:31 pm »
Прекалено много се гневиш според разбирания, които не са принципни. Аз никога, например, няма да защитя близък човек или приятел, ако го изоблича в двуличие, малодушие, не-благородие или не-доблест. И тук идва и приказката за свободата - един съвсем простоцарски пример как не трябва да се очаква да се съобразяваш с някого, само защото така се предполага или така си възпитан. Освободи си хоризонтите на мислене и ще разбереш, че ако ситуацията е могла да мине само с пипане - трябвало е да мине само с него. Идиоти винаги ще има, но не трябва да има изкушение от този род само защото си могъщ воин. И тук не опират нещата до търпимост или толерантност. Става въпрос за вътрешна нагласа, хармония и спокойствие.

Мир на всички. Повече любов и всеотдайност.
Хмм....След около има-няма 100 годинки може и да станат така българите както ги описваш.Засега малцина са такива с добро въпитание,култура,толерантност и принципи.Забелязал съм и аз,че има "психологическа бариера" която не могат да преодолеят хората за да разберат думичката "свобода".Дали е от обществото или от "собственият" им свят който ги заобикаля?Друга тема за умуване и разсъждение е.

П.П.А и едва ли има човек със "спокойствието" на Швейк.
« Последна редакция: Ноември 12, 2011, 09:54:45 pm от desperado16 »

pithtath

  • Гост
Re:Философия на живота.
« Отговор #1 -: Ноември 12, 2011, 11:30:06 pm »
П.П.А и едва ли има човек със "спокойствието" на Швейк.

Ами зависи...то в повечето случаи спокойствието е интимно свързано с дебелащината. Много ми се иска да съм и аз тулуп-непукист - но не мога. Мъдрея, но съм темпераментен. Просто няма как да си налага човек разни производни на скуката. И реално никой не може. Всичко е само заблуда, било то будистки монаси, попски слуги на бога и тем подобни. На всеки може да му се промени дадена представа за разбиране, дори за много кратко време. Но първо трябва да се започне от разбирателството, за да може всичко да се създава в мирна среда. А мир означава никой да не ти пречи (смущаване на спокойствие, налагане на принуда, задължения, сляпа вяра в нещо, насаждане на идеи и т.н.)

Неактивен desperado16

  • Гилдията на Цезарите
  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 493
  • Karma: +75/-368
    • Профил
Re:Философия на живота.
« Отговор #2 -: Ноември 13, 2011, 12:54:51 am »
Ами зависи...то в повечето случаи спокойствието е интимно свързано с дебелащината. Много ми се иска да съм и аз тулуп-непукист - но не мога. Мъдрея, но съм темпераментен. Просто няма как да си налага човек разни производни на скуката. И реално никой не може. Всичко е само заблуда, било то будистки монаси, попски слуги на бога и тем подобни. На всеки може да му се промени дадена представа за разбиране, дори за много кратко време. Но първо трябва да се започне от разбирателството, за да може всичко да се създава в мирна среда. А мир означава никой да не ти пречи (смущаване на спокойствие, налагане на принуда, задължения, сляпа вяра в нещо, насаждане на идеи и т.н.)
Под "разбирателство" разбирам,един човек да чуе историята на друг непознат за него.Да може да го "оцени" или "осъди" според случая.Независимо от какъв етнос е.Във всеки народ си има "черни овце",но малцина разбират това и заради това се получава такава верига омраза и емоции!.Поддава се човек на внушения заради слабостите които има и ги използват срещу него за собствените си цели.Аз също се стремя да не се поддавам на приказките на расистка културна или каквато и да е била форма.На мнение съм,че всеки човек си има глава на раменете и да си я ползва.

П.П.Българите сме такова племе,че винаги сме обичали сеира и интригата.Факт!
« Последна редакция: Ноември 13, 2011, 01:01:55 am от desperado16 »

pithtath

  • Гост
Re:Философия на живота.
« Отговор #3 -: Ноември 13, 2011, 01:02:29 am »
Под разбирателство разбирай точно това, което написах. И точно оценка или съдене не трябва да има. Всичките ми приятели са такива. С никой никога не съм бил в конфликт. Разбираме се чудесно по подразбиране. Самата идея за неразбирателство е просто смешна. Дори и не робувам на разни заготовки като "трябва да приемаме хората такива каквито са". Изобщо въпросът не трябва да опира до подобни анализи. Или харесваш някой и всичко си тече ок така както се разбираш със самия себе си, или не го харесваш и му го казваш, като му обясняваш човешки защо не го харесваш. Той оттам-нататък да прави каквото го влече. Тоест в крайна сметка трябва да има силно експлицитна изява на разум и същевременно неангажираност в отношения подобно на неангажираността на две малки котенца - може да се боричкат, може да се подушат - всяко от тях в общия случай се движи на принципа на random walk. И именно това навява естественост и природа. Много може да се дискутира, но важно е човек поне за кратко да си даде оценка на някои неща. И в този кратък момент той или ги разбира или не. Средно положение няма.

Неактивен desperado16

  • Гилдията на Цезарите
  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 493
  • Karma: +75/-368
    • Профил
Re:Философия на живота.
« Отговор #4 -: Ноември 13, 2011, 01:29:55 am »
Думата кофликт е разтегливо повятие.Защото ако всичко върви гладко "като по мед и масло" иде момент в който въпреки сдържаноста на човек от някой лоши "навици" на другият,разраства в нещо повече.Конфликтите завършват по добър или лош начин зависи от хората.Той е за да изясни отношенията на двама човека в дадено отношение.Човек въприема "истината" или не,в спора.Точно в него се изяснява позицията на човек и се търсят компромиси.Точно заради това казвам и аз за "историята" в предишният си пост.Да си налагаш идеалите и идеите на друг те превръща в деспот.Уважаваш мнението му и неговите решения.Не може човек да иска всичко за себе си,човешко е да дадеш на ближния си.

П.П.Когато се караш с приятел понякога значи,че ти пука за него.
« Последна редакция: Ноември 13, 2011, 01:31:38 am от desperado16 »

pithtath

  • Гост
Re:Философия на живота.
« Отговор #5 -: Ноември 13, 2011, 01:42:25 am »
Аз съм много над всичко това, което пишеш. Опитах се да ти обясня, че всъщност не е имало никакво акумулирано недоволство между мен и приятелите ми, всеки е свободен да прави каквото го влече. Това е принципът на свободната воля. Никога не ни се е налагало да се молим за услуги например. По-важното е обаче да се възприеме цялостната нагласа "ако молиш и ти откажат - все едно нищо не е станало". Може на някои да им е трудно да разберат подобни взаимоотношения, но точно липсата на ангажираност и куп подобни други натоварващи неща води до истинското разбирателство. Така се и отсяват приятелите без ти да си налагаш да го правиш. Един човек ти е приятел точно защото ти е чисто и просто приятно и забавно в неговата компания, имате общи интереси и т.н. Никога обвинения, никога терзания, никога съмнения, никакви надежди и очаквания. Това води до истинската душевна хармония и е тясно свързано с разбирането за "даването на избор на всеки"

Неактивен desperado16

  • Гилдията на Цезарите
  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 493
  • Karma: +75/-368
    • Профил
Re:Философия на живота.
« Отговор #6 -: Ноември 13, 2011, 02:11:58 am »
 *hmm*

Прочетох го няколко пъти поста,докато го разбера.Останах с впечатлението,че търсиш "истинската душевна хармония" без надежди,без съмнение и без мечти.Просто един свят в който носиш отговорност само за себе си.
Спирам дотук усещам,че отивам в друга посока по "темата".Уважавам мнението ти!

Nihil est simul et inventum et perfectum.-Няма нищо едновременно и изобретено, и съвършено

(Цицерон)

Неактивен marveliking

  • Sensei
  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 312
  • Karma: +85/-554
  • Рошав (форумен) битник
    • Профил
    • Ел. поща
Re:Философия на живота.
« Отговор #7 -: Ноември 13, 2011, 09:18:47 am »
Пит спечели и моето уважение! Определено здравословна и проверена от разума концепция за живота!
It`s dark insinde. It`s where my demons hide

И да вземте да си четете пощата - как така близо 9000 непрочетени, ние за какво ви ги пращаме тогава  :D