Автор Тема: Как се определя успяваемостта при удар?  (Прочетена 1349 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Menel

  • Категория 3
  • ***
  • Публикации: 239
  • Karma: +25/-32
    • Профил
По каква формула се определя шансът определената атака да успее? Питам това, защото е може би основополагащото в играта и най-вече помага на играча да си определя приоритетите, когато разпределя точки или си търси предмети с атрибутни точки.
До този въпрос стигнах след като се оказа, че животно с 16 точност има 39% шанс да ме улучи когато съм с 52 ловкост при равни нива. Все пак ловкостта е с 225% по-висока *hmm*.
Вторият ми въпрос е свързан с увеличаването и намаляването на шансовете за успяваемост, отбягване и блокиране. Как точно влияят уменията Прецизност и Отбягване на успяваемостта на атаката. Умножават се по получената стойност - (1 + %прецизност)*Успяваемост -  или се прибавят към нея (%прецизност+успяваемост). Същото и при модификатора на нивата - директно ли се прибавя към текущия шанс или се наслагва като %?
Intelligence plus character - that is the goal of true education.

Неактивен hanibalbg

  • Категория 1
  • *
  • Публикации: 13
  • Karma: +1/-4
    • Профил
    • Ел. поща
Re:Как се определя успяваемостта при удар?
« Отговор #1 -: Януари 23, 2010, 05:39:56 pm »
Чудесен въпрос, и аз се каня от няколко дни да попитам. Не знам отговора и не мога да ти помогна, Менел :/. Но мога да обобщя това което знаем за битките и за уменията (оттук-оттам добивана информация :)) ).

Жизнеността дава точки здраве (1 жизненост = 10 здраве), и възстановяване на здравето.
Интелекта дава точки дух (1 интелект = 10 дух), възстановяване на духа, и бонус към опита спечелен от битки.
Силата се изисква за екипиране на някои брони/оръжия, увеличава пораженията (1 сила = +0,25% бонус към минималните и максималните щети на оръжието - за това не съм съвсем сигурен, така го пресмятам по настоящото си оръжие), и намалява шанса за блок на противника (10 сила = -1.5% блок).
Точността увеличава шанса за критичен удар (10 точност = +1% критичен удар).
Ловкостта намалява шанса за критичен удар (10 ловкост = -1.5% кричиен удар).
Бронята намалява понасяните поражения (всеки 15 точки броня намаляват пораженията с 1, но не по-малко от минималните поражения).

Оттук нататък обаче има още някои неясноти, за това от какво зависи шанса за нанасяне на удар. Вероятно много зависи от ловкостта (защото за нея знаем единствено че определя скоростта на героя по време на битка, но как е преобразувано това в игрови план не се знае :) ), но дали само от нея, дали и точността също оказва някакво влияние, и дали и бронята пък и тя не влияе нещо? И то е хубаво отговора на тия въпроси да се сложи в темата за често задаваните въпроси, защото наистина е важно да се знае.

редакция Хаос - поправил съм процентите по-горе да отговарят на реалните.
« Последна редакция: Януари 23, 2010, 06:14:48 pm от Xaoc »

Неактивен Xaoc

  • Administrator
  • *
  • Публикации: 470
  • Karma: +149/-107
    • Профил
Re:Как се определя успяваемостта при удар?
« Отговор #2 -: Януари 23, 2010, 06:21:33 pm »
За точността - при равни нива и равна точност и ловкост шансовете са 75% (това са базисните), за всяка точка разлика в едната или другата посока се прибавя или изважда 1%. Това правило важи до 100 точност и ловкост. След 100 се мащабират до 100 за да се отрази по-добре съотношението и отново се прилага същото правило. (демек след 100 вече не е точно 1 точка разлика равно на 1%, тъй като ако някой има 250 ловкост и друг 300 точност, не е същото като някой с 50 ловкост и друг с 100 точност...)

В твоя случай конкретно: 75% базисен шанс, разликата между твоята ловкост и неговата точност (52-16=36) е 36, извадено от базисния му шанс 75%-36= 39%. (има и горна граница колко можеш да блокираш или избегнеш - не можеш до безкрай да сваляш този шанс...)

Неактивен banan

  • Категория 3
  • ***
  • Публикации: 171
  • Karma: +16/-59
    • Профил
Re:Как се определя успяваемостта при удар?
« Отговор #3 -: Януари 23, 2010, 06:22:39 pm »
До колкото знам ако ти имаш точност, равна на ловкостта на противника имаш 75% шанс да го уцелиш. Всяка 1-ца отгоре ти увеличава шанса с 1%. И други неща си мисля, но не искам да ги пиша, понеже не знам дали са така и може да те заблуся само. Успех!
edit: Xaoc ме е изпреварил :)
« Последна редакция: Януари 23, 2010, 06:24:33 pm от banan »

Неактивен Menel

  • Категория 3
  • ***
  • Публикации: 239
  • Karma: +25/-32
    • Профил
Re:Как се определя успяваемостта при удар?
« Отговор #4 -: Януари 23, 2010, 06:32:54 pm »
Благодаря
Intelligence plus character - that is the goal of true education.