Автор Тема: За запетайките, буквите... или на къде вървим...  (Прочетена 14515 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Skarlet

  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1222
  • Karma: +372/-182
  • заблудена...
    • Профил
Тази тема ме вълнува не от сега и не от вчера. И не мога да си го обясня...
Не мога да разбера това тотално незачитане на граматика, правопис... безхаберното отношение към собствения ни език.
Да пишеш грамотно, поне според мен, е израз на себеуважение. Израз на уважение и към тези, които ще си направят труда да прочетат писанията ти.
Тук даже няма да се спирам на заместването на нормалните букви с всевъзможни други знаци. Говоря за елементарния правопис... Оражие, вапрос, истрел...
Мога да да разбера незнанието. Никой не се е родил научен. Но по никакъв начин не мога да извиня арогантното отношение и, сякаш нарочното, незачитане на правилата.
Искам да попитам по-младите тук (по-възрастните, като мен, знам какво ще ми кажат) - защо? Защо не ви пука за собствения ви език? Защо не си правите труда да проверите какво сте написали? Не мислите ли, че когато напишете нещо грамотно, то ще има една идея по-висока стойност? Или това за вас са някакви отживелици, мрънкания на разни лелки и чичковци, които нищо не разбират от съвременния език на младите?
Моля, обяснете ми!
Някои си имат ум, други нямат... и това е
                                                 Мечо Пух

Неактивен DraganoW

  • Trusted Member
  • *
  • Публикации: 1104
  • Karma: +204/-61
  • Мултигруп "Събирам минуси на воля, давайте повече"
    • Профил
Re:За запетайките, буквите... или на къде вървим...
« Отговор #1 -: Януари 29, 2010, 12:39:45 am »
Жалко, но пък си права. Имам чувството, че на никой не му пука вече за правописа, щом се разбира какво иска да каже.
Вярно и аз от време на време не спазвам правописа, но пък някои го правят систематично. ???
Като нямаш два лева за паста, седиш навън до витрината на сладкарницата и гледаш как другите ядат, това е.

Неактивен ColdAsLife

  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 323
  • Karma: +61/-65
    • Профил
Re:За запетайките, буквите... или на къде вървим...
« Отговор #2 -: Януари 29, 2010, 12:57:14 am »
Защото както 90% от хората в  България,са смесица между Андрешко и Бай Ганьо,хитреци на дребно,вечно мрънкащи за нещо,алчни,с неоправдано високо самочувствие,хора които дори не се и опитват да използват собствения си мозък,доволни че ги има Азис,Перла,всякаквите видове малоумни риалити предавания и куп други евтини забавления за малоумници.Деца с лошо възпитание,заобиколени от "култура" и "елит"  изградени от престъпници,леки жени и  простотия.Лошото е че тези деца са бъдещето на България и нищо чудно след 10-15 години да осъмнем с президент Митьо Пищова примерно.Ценностната им система е тотално деградирала,ако все още имат такава.В главата им са  само С класи,чалга,секс,алкохол и наркотици.Обаче за цялото това нещо вина имаме и ние по възрастните.Ние не служихме за пример,ние улисани в грижи и проблеми,не ги научихме кое е ценното в живота,ние оставихме цялата тази анти-среда да ни заобиколи и тях и нас.Надеждата поне за мен е в хората които тепърва ще отглеждат деца,да го направят по добре от предното поколение,да дадат всичко от себе си да възпитат едни нормални деца,които се моля да не бъдат претопени в общатата простотия и които да са наистина едно добро бъдеще на нашата мила родина.

Неактивен DraganoW

  • Trusted Member
  • *
  • Публикации: 1104
  • Karma: +204/-61
  • Мултигруп "Събирам минуси на воля, давайте повече"
    • Профил
Re:За запетайките, буквите... или на къде вървим...
« Отговор #3 -: Януари 29, 2010, 01:18:07 am »
Има и друг момент, някои от родителите принудени от мизерията забягват в чужбина, кои с децата, кои без.. При мен беше втория вариант, нашите заминаха за чужбина заедно с по-голямата от двете ми сестри, а аз и по-малката, която пак е по-голяма от мен останахме за да си завършим училището, всъщност аз тогава започвах 9-ти клас. Но пък за мое щастие /може би/ бях затворено дете и не се събирах с разните хаймани, хулиганчета и какви ли още не, та си учех уроците, макар и да ме мързеше и да нямах родители на главата си, които да ми натякват за ученето. Интернета, а и компютрите, които се наместиха в живота на почти всяко семейство също са виновни за деградацията на поколението.Не че аз не съм пристрастен, но детските си години съм ги прекарал в абсолютно друга среда, живота беше друг.Помня като се редяхме на опашки за хляб, някой път дори нямаше за всички и даваха само по един хляб. Ъъъ.. май се отклоних от темата, но както и да е, та мисълта ми е, че не всичко опира до родителите, а и до самите подрастващи, вярно има и такива, които си пишат хубаво, но вече оредяват и те. На пръв поглед "модерните" неща водят до спад в развитието на децата. Явно прогреса на някои неща води до спад на други. :(
Като нямаш два лева за паста, седиш навън до витрината на сладкарницата и гледаш как другите ядат, това е.

pithtath

  • Гост
Re:За запетайките, буквите... или на къде вървим...
« Отговор #4 -: Януари 29, 2010, 01:31:23 am »
Проблемът идва единствено от 1+0=0. Родителите нямат никаква вина (освен, ако не са слабоумни като децата си). Всичко е до гЕни и слаба воля. В училищата - разпасаност и безхаберие. Липса на всякакъв разумен интерес....

Неактивен gabarko2

  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 326
  • Karma: +42/-60
    • Профил
Re:За запетайките, буквите... или на къде вървим...
« Отговор #5 -: Януари 29, 2010, 01:59:38 am »
Като дете висях заедно с мойте приятели по дърветата и беряхме джанки и тям подобни плодове, ритахме футбол, интернет го нямаше и пак си живеехме. Сега като го има тоя скапан интернет и С-класи по улиците, нещата са в милиони пъти по-зле. Подрастващите сега са полудебилчета които на по 12-15 години, а да не говориме за тия на по 18, дето мама или тате са някой, с прилична заплата или по-сенчести и се мислят за голямата работа. Пък как да му обясниш, че е нищо и осем половини!!!
Какво ти училище, какви 5 лева бре хора? Онуй дете на дебеловрат дебил вика на учителя, че е дебил и толкоз! Оня ден в едно школо минал петокласник и свалил на учителя гащите. Ехеее че това не ми е минавало през главата и за какви дребни работи съм ял шамарите от даскалите, пък ни съм се противил, ни съм се оплаквал!

Само един смахнат диктатор, опиянен от своята мания за величие би ни оправил нас българите!

П.П. Винаги в училище получавах по литература високи оценки за изпита и 2 за пунктуация!  :D
« Последна редакция: Януари 29, 2010, 02:14:32 am от gabarko2 »
Човешкото око е ненаситно!

Неактивен ozonedeep

  • Категория 2
  • **
  • Публикации: 91
  • Karma: +17/-30
    • Профил
Re:За запетайките, буквите... или на къде върви
« Отговор #6 -: Януари 29, 2010, 02:58:58 am »
За мен отговорът не може да бъде един. По мое време в училище също имаше дебилчета, нищо че нямаше интернет. Много от моите съученици така и не се научиха да пишат правилно... Аз лично нямам спомен да съм наблягал здраво над уроците по български, а мога да твърдя, че пиша доста грамотно. Пунктуацията е твърде сложно разклонение, за да обвиняваме някого, че не поставя запетайките на правилното им място. Когато кандидатствах в университета, смаях се на подготовките за изпита по български колко сложни са правилата за пунктуация. То не бе сложни изречения, то не бе прости в сложните, сложни в сложните... Не! Но когато видя думи, изписани неграмотно, и аз започвам да се удивлявам. Давам няколко примера, за да онагледя ситуацията.

мойта - това добре, мойта=моята, макар и да звучи разговорно. Но мойте е груба грешка.
говориме, пишеме, ходиме - това все намирисва, правилните варианти са говорим, пишем, ходим(но как да се сърдим на обикновените хора, че не знаят това правило, когато, ако поседим пред телевизора да изгледаме една емисия новини, ще
чуеме и видиме как големи личности говорят като селяни).
казъл - *hmm* по-скоро казал.
по добре, по висок - грешка, забравихме тиретата
шес, шеснайсе, шейсе - ами буквичката "т"?  шес
т, шестнайсет, шейсет
също много често се греши в членуването, малко хора могат да различат кога да сложат пълен и кога - кратък член.
и много други подобни, няма смисъл от повече примерни, интернет е пълен с тях.
Аз тук го ударих вече на уроци, но пък дано на някой да му бъде от полза *db*.
« Последна редакция: Януари 29, 2010, 03:04:19 am от ozonedeep »

Неактивен DraganoW

  • Trusted Member
  • *
  • Публикации: 1104
  • Karma: +204/-61
  • Мултигруп "Събирам минуси на воля, давайте повече"
    • Профил
Re:За запетайките, буквите... или на къде върви
« Отговор #7 -: Януари 29, 2010, 03:18:12 am »
Аз пък винаги съм си мислел, че не се пише шейсет и шестнайсет.. на къде отива народа.. скоро и семсет ще казват и пишат вместо седемдесет!
Между другото даже не е шейсе, а шийсе.. шейсе изисква много усилия, за да се каже, а както сме учени да пишем както чуваме, така и правим.
« Последна редакция: Януари 29, 2010, 03:42:24 am от DraganoW »
Като нямаш два лева за паста, седиш навън до витрината на сладкарницата и гледаш как другите ядат, това е.

Неактивен achoross

  • Категория 2
  • **
  • Публикации: 51
  • Karma: +4/-19
    • Профил
Re:За запетайките, буквите... или на къде вървим...
« Отговор #8 -: Януари 29, 2010, 04:43:05 am »
кой каквото иска да казва, но за мен вината е само на родителите. :( аз също съм такъв-имам двама сина.  всичко се получава точно заради безхаберието им. не твърдя, че ми е идеален правописа ,но ме ядосва всеки път ,когато видя детето да употребява 4 вместо ч , 6 вместо ш и т.н. . ако на вас като родители не Ви "пука" какво става и как се учат децата Ви , как да очакваме да се промени нещо? АМИ НЯМА КАК!!!!!!! :(  затова според мен , единственото решение е ние като родители да сме по-строги , да не казваме за "даскалите" "бе майната му на тоя тъпак "  и др. , защото точно тези хорица се наказват с нашите отрочета ,а после всички се питаме : А СЕГА? КАКВО СТАВА? НАКЪДЕ ОТИВАТ НЕЩАТА? и ЩЕ СЕ ОПРАВИМ ЛИ НЯКОГА В ТАЯ ДЪРЖАВА?    според мен -НЕ.   няма  да се оправим ,докато не започнем да помагаме на учителите и на децата си в къщи.   ТАКА ЧЕ ВСИЧКО ЗАВИСИ ОТ НАС, ДА ИМА ПОВЕЧЕ РОДИТЕЛИ КАТО НАС.   

Неактивен torkvemada

  • Jester
  • Категория 3
  • ***
  • Публикации: 138
  • Karma: +57/-73
    • Профил
Re:За запетайките, буквите... или на къде вървим...
« Отговор #9 -: Януари 29, 2010, 05:45:26 am »
Най-жалкото е, че повече от половината малолетни са полуидиотчета, които мислят, че са адски умни, а това, че са награмотни, е само защото те така са решили да пишат/защото бързат/защото "това не ти е училище и няма пък да пиша правилно, къф си ти да ми казваш какво да правя (или праа, ако не е само полуидиотче)". И когато решиш да им покажеш, че са сбъркали нещо, моментално следва инфантилната ответна реакция "ти пък си ебати тъпака, точно тебе ли ще слушам, ако няма да кажеш нещо по темата (това да се чете като "да си на моето мнение и по възможност да ме възхваляваш") си мълчи".
Освен NightFiary, кой друг се припозна в горното описание?
« Последна редакция: Януари 29, 2010, 06:24:09 am от torkvemada »
Емпатия? Алтруизъм? И аз обичам научна фантастика.

Неактивен Bullterrier

  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1417
  • Karma: +143/-356
  • I love Harry Potter books!
    • Профил
    • Ел. поща
Re:За запетайките, буквите... или на къде вървим...
« Отговор #10 -: Януари 29, 2010, 08:23:28 am »
  Според мен spirit95 се е разпознал. Ако иска да ми пляска минуси, ама мен това не ме интересува. А за другото аз съм на 12, дори още ги нямам. Аз всеки ден излизам по няколко часа навън, на компютър родителите ми ми дават по един час и половина. Спомням си, когато бях 3ти клас си писах с един от старият ми клас. И тати случайно мина и видя какво си пишем. Тогава пак писах на кирилица, ама с правописни грешки, без пунктоация и т. н. Баща ми като го видя това ми забрани да играя на компютъра цели 6 месеца! А тогава играех Империя Онлайн /от такава възраст съм зарибен по Империя геймс/ и сами се сетете колко е гадно. Преди си мислех колко прекалено сторо е това наказание, сега може и вие да си го мислите, но сега му благодаря искрено, защото аз мога да пиша на български *YAHOO*. Сега вечер излизам с приятели, ходя на дискотека /е, на тази за неполнолетни, от 17:00 до 19:00/ и се забавлявам.
Ако Спирит и Файъри са гаджета, това не означава, че той трябва да я защитава. Аз също си имам гадже, но когато спори с приятелките й /никога не спори с момчета, или те не спорят с нея, защото скоро ще са нокаутирани с ъперкът/ и не е права, аз заемам тяхната страна. Председател на класа съм, винаги организирам мероприятията и всички ме уважават. Вчера, когато върнаха бележниците, аз бях с най-висок успех от класа /е, винаги е било така, този път обаче се изложих-завърших с 5.89 :'(/ всички минаха и ме поздравиха.
  Много се отклоних, ама когато ти уважаваш другите и се стараеш да пишеш правилно /отнася се за форума/ и те ще те уважават.
« Последна редакция: Януари 29, 2010, 09:08:00 am от Bullterrier »

Draco dormiens nunquam titillandus
Свят 2
Предложеният от Вас на аукциона Шлемът на покварената душа бе купен. Получихте 14250000 Злато.

Неактивен Bullterrier

  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1417
  • Karma: +143/-356
  • I love Harry Potter books!
    • Профил
    • Ел. поща
Re:За запетайките, буквите... или на къде вървим...
« Отговор #11 -: Януари 29, 2010, 08:30:34 am »
Може би се държа възпитано в училище /не се хваля, учителите го казват/ защото тренирам спорт, по точно джудо. Треньора ми е много строг, но аз и баща ми го уважаваме за това. В този спорт, амакар, че е боен няма агресия. Всички сме приятели един с друг и когато играем рандори /борим се/ всеки спира ако усети, че другият нещо го боли или например кимоното му е разпасано и той не вижда от него. Агресията си я изкарвам там, но под друг вид, например на лежанката или с дъмбелите. Така че, аз препоръчвам на всеки да тренира нещо.
« Последна редакция: Януари 29, 2010, 09:02:11 am от Bullterrier »

Draco dormiens nunquam titillandus
Свят 2
Предложеният от Вас на аукциона Шлемът на покварената душа бе купен. Получихте 14250000 Злато.

Неактивен ozonedeep

  • Категория 2
  • **
  • Публикации: 91
  • Karma: +17/-30
    • Профил
Re:За запетайките, буквите... или на къде вървим...
« Отговор #12 -: Януари 29, 2010, 09:57:54 am »
Те хората са си го казали - здрав дух в здраво тяло. Но на мен ми дойде нещо друго наум преди малко. Както казах по-горе, неграмотни хора винаги е имало, има и ще има. Само дето преди нямаше интернет и никой не виждаше тези неграмотни хора да пишат, защото те просто нямаше къде и за какво да го правят. А сега тетрадките им(интернет) са отворени за всички ;) . Така че - главите горе, нещата не отиват на зле, те са си същите, но по очевидни от преди.

Неактивен burzata_strela

  • Loki
  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1124
  • Karma: +93/-677
  • Yousei no Shippo
    • Профил
Re:За запетайките, буквите... или на къде вървим...
« Отговор #13 -: Януари 29, 2010, 10:00:01 am »
Че голяма част от хората в България са с извинение тъпанари е ясно.
Аз съм 8ми клас,миналата година кандитатствах,в България имаше около 33 100 празни места,а само 28 300 деца се явиха,
освен това сигурно 1000-2000 а може би и повече имаха двойки на поне един от изпитите което автоматично ги изключи от класирането.Честно да ви кажа имаше толкова много места та и хората със слаби оценки влизаха без много усилия.
Аз уча в Софийската Математическа Гимназия.Влезнах след 4ти клас отново с изпит.Миналата година там близаха и хора с четворки по математика,въпреки формулата за класиране беше три пъти математика плюс веднъж български език
« Последна редакция: Януари 29, 2010, 10:02:24 am от burzata_strela »
Boku wa nihongo ga daisuki.

Неактивен Bullterrier

  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1417
  • Karma: +143/-356
  • I love Harry Potter books!
    • Профил
    • Ел. поща
Re:За запетайките, буквите... или на къде вървим...
« Отговор #14 -: Януари 29, 2010, 10:09:03 am »
И аз влязох с изпит след 4-ти клас, в Природо-математическата гимназия, сега съм 6ти клас, след 7-ми мисля да остана в тона училище, ще кандидатсвам най-вероятно с информатика.

Draco dormiens nunquam titillandus
Свят 2
Предложеният от Вас на аукциона Шлемът на покварената душа бе купен. Получихте 14250000 Злато.