Автор Тема: Забавно  (Прочетена 119001 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен popioi1221

  • Категория 3
  • ***
  • Публикации: 143
  • Karma: +17/-45
  • Давайте минусчета на воля ;)
    • Профил
Re:Забавно
« Отговор #585 -: Март 12, 2011, 10:30:19 pm »
При множител на макс и легендарен чук (без бонуси) шансовете са:
Превъзходен 68.00%
Рядък 24.00%
Легендарен 10.00%
Епичен 5.00%
Така ли е или бъркам?И ако може да попитам какъв е шанса за обикновен предмет?

Неактивен monkata1

  • Категория 2
  • **
  • Публикации: 86
  • Karma: +4/-29
    • Профил
Re:Забавно
« Отговор #586 -: Март 12, 2011, 10:52:42 pm »
100%
ALL I WANT IS A LITTLE OF THE GOOD LIFE
ALL I NEED IS TO HAVE A GOOD TIME

newcomer

  • Гост
Re:Забавно
« Отговор #587 -: Март 12, 2011, 10:55:09 pm »
@popioi1221 Давай с тях. Не забравяй зелените. Колкото за шанса за обикновен предмет, можеш да го изчислиш от горенаписаните от теб шансове.

Неактивен popioi1221

  • Категория 3
  • ***
  • Публикации: 143
  • Karma: +17/-45
  • Давайте минусчета на воля ;)
    • Профил
Re:Забавно
« Отговор #588 -: Март 13, 2011, 12:57:12 am »
Със сигурност шанса клони към 0. Аз се предавам. Но все пак ще се напрегна за последно и утре, ако задачката не е решена ;)

newcomer

  • Гост
Re:Забавно
« Отговор #589 -: Март 14, 2011, 09:58:38 am »
Някой да иска да спечели 100 диаманта. Дайте ми извеждането на решението и ги получавате пронто. Лесни пари.

Неактивен zlatin98

  • Zl@71N
  • Категория 5
  • *****
  • Публикации: 951
  • Karma: +87/-348
  • ^_^
    • Профил
Re:Забавно
« Отговор #590 -: Март 14, 2011, 10:36:58 am »
Някой да иска да спечели 100 диаманта. Дайте ми извеждането на решението и ги получавате пронто. Лесни пари.
Не вярвам да са особено лесно ама..... :P
zlatin98 свят 2

Неактивен CaXo

  • Programmer
  • *
  • Публикации: 38
  • Karma: +53/-4
    • Профил
    • Ел. поща
Re:Забавно
« Отговор #591 -: Март 14, 2011, 01:15:54 pm »
132 май не съм кръгъл идиот.
+10 за мен няма да броя, че на мен така и така, ми е част от работата да разбирам английски поне малко.

Неактивен Lubopitko

  • Категория 3
  • ***
  • Публикации: 213
  • Karma: +70/-52
    • Профил
Re:Забавно
« Отговор #592 -: Март 14, 2011, 01:18:54 pm »
и аз ще ви дам един ключ. Трябва да умножите отделните получени шансове. За по лесно работете не с процентите, а с числата разделени на 100. не забравяйте и да разделите процентите за епик на две, а за легендарен на 5, заради исканите бройки. Шнаса за обикновен се получава по обратния начин. от 100% изваждете шансовете за превъзходен, рядък, легендарен и т.н. и получените цифри умножавате за да получите общата цифра за обикновени. Шанса за комплект може да не се взема предвид, защото освен комплект, предмета е с показатели на обикновн, превъзходен и т.н. На който му се смярта да смята. на мен учебниците по математика от преди 20 години не ми се ровят. Но пътя е общо взето този.
По приблизителни сметки, получената цифра е доста под 1%
« Последна редакция: Март 14, 2011, 01:23:59 pm от Lubopitko »
Предложеният от Вас на аукциона Обсидианен вулканичен пръстен бе купен. Получихте 20900000 Злато.

Неактивен helllfire

  • Global Moderator
  • *
  • Публикации: 808
  • Karma: +200/-523
    • Профил
Re:Забавно
« Отговор #593 -: Март 14, 2011, 03:46:24 pm »
Аз да си призная като чуя за статистически величини, средно претеглени, хармонични и тем подобни ми се събужда стар тик  :D На мен шансът ми излиза доста приличен около 24,14%, но едва ли е толкова със сигурност. Любопитко е прав за зеленото. То си има качесва на съответния предмет, освен ако не се държи предмета да е чист. Тогава обаче ще се получи малко по-малка стойност. Решението немога да покажа, защото е получено чрез прости аритметични сметки и не са ползвани формули.

Неактивен Sheremetev

  • Наше время!
  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1630
  • Karma: +549/-1092
    • Профил
    • IH Calculator
Re:Забавно
« Отговор #594 -: Март 14, 2011, 06:32:10 pm »
Не си прав... шансовете за епичен и легендарен не се делят, а се степенуват (по-лошо е). Освен това първо се хвърля зар дали ще се падне най-малко вероятният клас предмет, и, ако не се получи- пак се хвърля, за да се види дали се пада по-малко вероятният (и т.н). Нещо като заровете в битка- първо дали е избегнат ударът, (ако не) после дали е блокиран, (ако не) накрая дали е критичен, обаче с предметите е в обратен ред.

Неактивен helllfire

  • Global Moderator
  • *
  • Публикации: 808
  • Karma: +200/-523
    • Профил
Re:Забавно
« Отговор #595 -: Март 14, 2011, 07:42:40 pm »
31,88
11,17
 4,63
 2,32
Това са предметите, които трябва да се получат според мен. В условието се иска 2 епика и 5 легенди т.е. ако имаме сигурни 2-та епика и 4-те легенди търсим какъв е шансът да се падне 5-та легенда. Виждаме че се получават 48 цели предмета и 2 остават. След преробразуване на стотните получаваме че шансът за 5-та легенда е 31,5%. Дотук се изпълва условието, но остава още един предмет който може да е всичко друго но не и епик. Пак преобразуваме остатъчните стойности и  шансът за 5-та легенда намаляме с шансът за епик. На мен ми се получава 24,14%. Едва ли точно толкова, но толкова мога само :)

Неактивен Lubopitko

  • Категория 3
  • ***
  • Публикации: 213
  • Karma: +70/-52
    • Профил
Re:Забавно
« Отговор #596 -: Март 14, 2011, 08:00:23 pm »
Шереметев, прав си за степенуването. Просто не ми се искаше да повярвам. че ще паднат шансовете толкова много и ми се щеше да се дели :) Но в теорията няма действието делене, а само умножение и събиране. Така че степенуването е вярното. +
Предложеният от Вас на аукциона Обсидианен вулканичен пръстен бе купен. Получихте 20900000 Злато.

Неактивен SILENT_KILLER

  • Silata
  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 342
  • Karma: +30/-130
    • Профил
Re:Забавно
« Отговор #597 -: Март 14, 2011, 08:11:55 pm »
Айде от основите. Каква е вероятността да направите един единствен епичен предмет от 50 опита, ако шанса ви за епик е 5%?
50:5=10 10:5=2 2:2=1 1 % ;)
6 стрелеца с кървави лукове
Стрелците вече с лукове :D

Неактивен SILENT_KILLER

  • Silata
  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 342
  • Karma: +30/-130
    • Профил
Re:Забавно
« Отговор #598 -: Март 14, 2011, 08:13:48 pm »
Майстор е стигнал в дадена категория /да речем пета/ 500 точки в основната си професия. Купил си е легендарен чук 60%, не притежава/не използва никаква част от занаятчийски комплект и не е член на гилдия, т.е. не използва никакви щабни занаятчийски бонуси. Майсторът работи винаги с множител на макс. Каква е вероятността от тези 50 удара на чука да излязат 2 епични и 5 легендарни предмета, като същевременно не произведе нито един обикновен предмет?
0.2 %
немога да се обоснова :D
6 стрелеца с кървави лукове
Стрелците вече с лукове :D

Неактивен Sheremetev

  • Наше время!
  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1630
  • Karma: +549/-1092
    • Профил
    • IH Calculator
Re:Забавно
« Отговор #599 -: Март 16, 2011, 09:19:41 pm »
Решение на прословутата задача, но с няколко уговорки:
1) Нещата седят така: първо се мята зар за зелен предмет; Ако не се получи зелен, СЛЕД това се мята ОТНОВО за епичен. Ако не стане епичен, се мята ОТНОВО за легендарен... и така нататък.
2) Числата, които виждаме, отразяват каква е вероятността текущото мятане за предмет от вид Х да е успешно.

Пример: Според играта в момента имате шанс 10% за зелен предмет и 20% за епичен. Почвате изработка. И ви се случва следното: веднъж мятате зарчето за зелен- за съжаление не успявате. Шансът за това е 100%-10%=90%. СЛЕД това мятате зар, за да видите ще се падне ли епичен- при ТОВА КОНКРЕТНО мятане вероятността е 20%- да кажем, че успеете. Обаче обърнете внимание, че условието да мятате за епик е преди това (горките вие) да НЕ сте получили зелен предмет. Според простата теория на вероятностите относно събитие, зависещо от предходно, шансът да стане епичен в крайна сметка ще е (100-90)*80.

Това обобщава смисъла на 1) и 2).

Така, сега към същността на решението:
Да допуснем, че шансовете "на мятане" са:
Зелен - З
Епичен - Е
Легендарен - Л
Рядък - Р
Превъзходен - П

Сега смятаме реалната вероятност да стане нещо от тези неща:

Зелен - З'=З
Епичен - E'=(1-З)*Е
Легендарен - Л'=(1-З)*(1-Е)*Л
Рядък - P'=(1-З)*(1-Е)*(1-Л)*Р
Превъзходен - П'=(1-З)*(1-Е)*(1-Л)*(1-Р)*П

Вече от нас се иска следното: да се паднат два пъти епичен, пет пъти легендарен и нито веднъж обикновен. Т.е точно 2 пъти да се изпълни E', точно 5 пъти да се изпълни Л' и още 43 пъти да се изпълни или З', или P', или П' (хем да не са обикновени, хем да не се увеличи броят на легендарните или епичните).
Това, описано по законите на смятането с вероятности, може да се изпълни в някакъв ред с шанс:
M=(Е')2*(Л')5*(З'+P'+П')47

Остава въпросът колко такива реда има.
Все едно по колко начина може да се наредят 2 лилави, 5 жълти топчета в една редица с 50 празни места. Различните начини са вариация на (2+5) елемента, 50-ти клас върху продукта на пермутация от 2 елемента и пермутация от 5 елемента, т.е R=(50*49*48*..44):(2!*5!)

И, понеже имаме R различни реда, всеки от които има шанс М да се получи (на принципа или, или, или,... по-горе), то вероятността в крайна сметка е А=M*R.

Тъй като в числов вид няма да ви представя отговор, т.е задачата не следва да се схваща като "напълно" решена, а намерение да деля наградата с този, който просто замести буквите със стойности, нямам, предлагам newcomer да си запази 100-те диаманта за някое друго въпросче (отделно е възможно да съм допуснал сам грешка в разсъжденията си някъде).
« Последна редакция: Март 16, 2011, 10:34:06 pm от Sheremetev »