Автор Тема: Windows 8 - ПЪРВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ  (Прочетена 3721 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Danchello

  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1124
  • Karma: +553/-1886
  • Гилдия DFA. свят 2
    • Профил
Windows 8 - ПЪРВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ
« -: Ноември 17, 2012, 02:43:30 am »
Навсякъде в интернет е налична за сваляне бета версията на операционната система. Още в началото на инсталацията ми направи впечатление достъпния интерфейс. Направена е лесна за инсталиране почти колкото Windows 7 което от своя страна е добре за всеки потребител тъй като не е нужно някакви особени познания каквито трябваха за инсталирането на XP или дори античните Windows 98 и Windows 95. Задават се няколко въпроса относно езика и местоположението след което инсталацията започва. След като приключи с копирането и инсталирането на файловете започва интересната част.  Consumer Preview версията на Windows 8 започва да ви задава различни въпроси на който е доста трудно да отговорите когато си нямате идея какво ви очаква след инсталацията. И така ще се срещнете с въпроси от сорта на избор на цвета на задния фон, въпроси свързани с това каква информация искате да споделяте с Microsoft по време на тестването на продукта, както и разрешението ви за използване на различни нововъведения от който си нямате и най малка идея какво правят. Това превръща началното персонализиране на Windows 8 в загубена кауза. След като вече сте направили "персонализирането" следва ефекта "Уааау" . Точно това бяха първите ми думи след като видях прехваления Metro интерфейс. Останах объркан и в първия момент не успях да разбера какво се случва. В него има възможност "Messaging", "Store" , "Maps" .... , и др. Все приложения характерни за мобилни телефони и таблети.

 Естествено за това си има обяснение. Идеята е, че е много лесно да работиш на телефона и таблета си с същата операционна система с която си свикнал да работиш на компютъра си. Фундаменталната глупост идва от там че вместо да се опитат да направят операционната система за мобилните устройства до колкото се може по-подобна на тези който са в компютрите те правят обратното. Опитват се да наложат ОС предвидена за Touch телефони на персоналните компютри. И от тук идват най-големите проблеми. Ако инсталирате Windows 8 и рестартирате компютъра, съответно ви се появява полето да си въведете User password. Да но ако изчакате малко екрана се заключва..... . Защо на лаптоп е нужно да се заключва екрана?? И за да го отключите трябва да кликнете с мишката и да изтеглите един прозорец нагоре. Точно по същия начин по който се отключват Windows mobile устройствата. Разбира се имате възможност да отмените тези настройки. Но все пак да си инсталирате нещо на компютъра което не е измислено за компютър си е чиста доза мазохизъм.


 Продължавам нататък с първите впечатления. Четох няколко списания и интернет сайтове в който се споменаваше бързината и удобството на Metro интерфейса. Как можете с две натискания на бутона да влезете където пожелаете.... . Ето обаче каква е реалността.

 Вмомента ако използвате Windows 7 и искате да влезете в Control Panel (което е задължително да направите на Windows 8 за да спрете повечето двусмислени опций) вие натискате Start>Control Panel. Но при Windows 8, първо трябва да натиснете клавиша прозорче на клавиатурата. (Нека вметна за защитниците на Windows 8, че в статията става въпрос за това как изглежда ОС-та веднага след инсталация а не след като сте отделили 1 час в настройки). След което трябва да цъкнете десен бутон на приятния Метро старт бутон и да изберете опция All aps след което с още едно или две кликвания да изберете съседния прозорец в който се намира Control Panel. .... . Това само за себе си говори колко аматьорски е измислен Windows 8. Предполага се, че по-новата програма трябва да е по-добра от старата, но умението на Microsoft да се подиграват с потребителите е на космическо ниво. Те имат способност да променят буквата "Я" на фонетична и да въведат новият стандарт където на нейно място е буквата "ч" и по-този начин да накарат доста опитни ИТ специалисти да мигат в недоумение първите минути.

 Същото нещо се наблюдава и тук. При първото стартиране на Internet Explorer, address bar-a е преместен от горната част на екрана в долната..... . Уникалното в тази операционна система е, че за да може да се насладите максимално на възможностите и който ви предоставя в началото трябва да имате Microsoft акаунт... . Така Windows се превръща повече в нещо като MMORPG игра от колкото в надеждна ОС.

 Направи ми впечатление че в Consumer preview версията ви дава най-различни опций с който ви се дава някаква възможност да изберете какво искате да споделяте с Microsoft но има такива отметки който са си Default поставени на on, без право на off. Като по този начин Microsoft демонстрират, че те диктуват правилата. Да не вмятаме факта, че смяната между on и off става посредством плъзгач който много напомня на някогашните ЦК ключета.

 Като край на тази част бих искал да вметна че Windows 8 е загубена кауза на пазара на компютри и почти също толкова обречена на пазара на мобилни устройства.

Защо Windows 8 не е подходящ за компютри: Прехваленият Metro интерфейс с прословутите "плочки" са предвидени  за Touch screen устройства. Те се опитват да заместят Start бутона което е Epic failure.. . Заема се прекалено много място на екрана с безмислено големи "плочки". "Плочките" са толкова големи, че на фона на малкият курсор донякъде може да се почувствате всякаш Microsoft ви взима за "идиоти" . Лично мнение че опита на Microsoft да направят Windows mobile за комютри е обречен на провал. Освен ако в финалната версия не коригират тези двусмислици и не изчистят повечето от глупостите за PC версията на Windows 8 то той ще бъде отхвърлен от повечето IT директори по света и надали някога ще замести Windows 7.


Защо Windows 8 не е подходящ за мобилни устройства: На пазара на ОС за мобилни устройства се води яростна битка между Apple, Google и Microsoft. Докато Apple държат на "качество" на тяхната ОС, множество приложения и иновации (на съответната цена разбира се), то Google атакуват пазара с по-успешна стратегия. А именно евтина ОС която може да бъде инсталирана на евтини Smartphone-и, която е донякъде с отворен код и дава възможност на хората по целия свят да се чувстват като част от нея като измислят различни приложения и модификации за Android. Microsoft обаче залагат на стратегия от преди 10 години. Те разчитат на името Windows... и всичко свършва до там. Нито операционната система е така разчупена като Android нито предлага високо "качество" и иновации като ios. Все едно директорите на компанията живеят в миналия век където всичко става с пазарен монопол и се опитват насила да натресат този мелес на потребителите който не е сигурно дали имат нужда от него.

Вмомента тестването на Windows 8 продължава.

                                    *******************************

Прочетено в интернет пространството.
Ако някой от вас има лични впечатления нека ги сподели, защото се каня да си купувам нов лаптоп и се чудех дали да не купя с новата осмица. Навремето така се набутах с Вистата  *hihi*

Неактивен Matros

  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 359
  • Karma: +103/-106
    • Профил
    • Ел. поща
Re:Windows 8 - ПЪРВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ
« Отговор #1 -: Ноември 17, 2012, 02:12:00 pm »
Колко пари тоя лаптоп и кви показатели има? Операционната система не е проблем да я смениш. Из тракерите има квито искаш уиндоси за без пари  :D

Неактивен Danchello

  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1124
  • Karma: +553/-1886
  • Гилдия DFA. свят 2
    • Профил
Re:Windows 8 - ПЪРВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ
« Отговор #2 -: Ноември 18, 2012, 12:32:47 am »
Мен ме интересува някой дали вече е работил с Windows 8 и какви впечатления има ?
А да плащам за операционна система която после да сменям няма смисъл.
Другите му показатели са ОК.

Неактивен hammmm

  • Категория 1
  • *
  • Публикации: 38
  • Karma: +11/-14
    • Профил
Re:Windows 8 - ПЪРВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ
« Отговор #3 -: Ноември 18, 2012, 10:56:20 am »
боза и половина, ако не сменяш често ОС изобщо не се занимавай, даже и 7-цата не е кой знае какво, но по бива, а иначе за стабилност по-добро от XP не съм забелязал да има, сега някой да не ми се изкаже че 7-цата е много по добра от XP, защото съм ги тествал с години.
« Последна редакция: Ноември 18, 2012, 11:00:28 am от hammmm »

Неактивен Sheremetev

  • Наше время!
  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1630
  • Karma: +549/-1092
    • Профил
    • IH Calculator
Re:Windows 8 - ПЪРВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ
« Отговор #4 -: Ноември 18, 2012, 08:34:05 pm »
Майкрошит направиха същата грешка като ИО Групп - преди много време правеха едно нещо и го правеха добре.
Сега се захванаха с по десет дини под всяка мишница, качват цената на продуктите си, но все повече пренебрегват клиентите си.

Когато преди време си купих нов лаптоп, си изтеглих msdn-ска седмица (имам достъп до лицензираните им продукти по една академична програма). Слагам 7-та, всичко си минава нормално. След няколко дни инсталирах няколко ъпдейта и оттам-нататък нито можех да подкарам Уиндоуса, нито да инсталирам каквато и да е ОС. Изгубих 4 часа в търсене на решение чрез официалните форуми на Майкрошит (като копирах точно кода за грешката). Намерих няколко отговора, като белите якички упорито изтъкваха като най-вероятни причини "разкачен кабел", "разтопен спойка", "повредени сектори" и прочие хардуерни проблеми.

После реших да проверя и в руските любителски форуми. Оказа се, че в един от ъпдейтите са се издънили царски и въобще не са помислили за няколко нови неща при хардовете (за справка, към онзи момент технологията беше навлязла в индустрията преди около половин година). Порових още малко и си оправих кочината.

Накратко - 8-цата е нова, а от Майкрошит дори не могат да си намерят грешката в някои случаи и дават грешни заучени отговори (нещо като "пробвай с F5"). За ПС-та не става, в мобилните също не очаквам да имат успех.
Сложи си една 64-битова 7-ца, ако случайно ползваш повече от четири гигабайта рам на машината.

Но моята препоръка е да сложиш две ОС-та:
1) Едно ХР - ползвай го за "джиткане" - гледане на филми и разни игрички (но да ползваш лаптоп за игри според мен е глупаво).
2) 7-ца само за специалните случаи, когато софтуерът изисква по-нова ОС. Примерно VS е направено доста дървено и или ще ти иска 7-ца, или ще загубиш много време, за да го подкараш на ХР, като няма гаранция доколко ще действат някои функции (и има вариант да си омажеш регистрите). Въобще новите продукти на Майкрошит обикновено нарочно са направени да изискват последната версия на Уиндоус.

И сега две неща за седмицата:
1) 32-битовата версия хем товари машината, хем разпознава до 4Гб от наличната рам-памет (и ти остават налични само 1,4Гб, ако ще да имаш и 16). Изключително глупаво.
Ако ще слагаш 7-ца, по-добре да е 64-битова.
2) Имат един много глупав модел за действие с библиотеките, който с течение на времето ти яде все повече място от харда. Затова недей да инсталираш и триеш неща прекалено често, за да не си затлачиш системния драйв. Иначе в един момент ще видиш, че ОС-то ти заема двойно или тройно повече място, отколкото в началото. Ако не си заделил достатъчно място, ще почне да ти прави проблеми и да върви бавно...
« Последна редакция: Ноември 18, 2012, 08:35:56 pm от Sheremetev »

Неактивен Danchello

  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1124
  • Karma: +553/-1886
  • Гилдия DFA. свят 2
    • Профил
Re:Windows 8 - ПЪРВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ
« Отговор #5 -: Ноември 18, 2012, 11:26:32 pm »
Перпоръчаха ми също една безплатна операционна система на Линукс  -

http://www.ubuntu.com/download/desktop/windows-installer


А що се отнася то лаптопите - има си специални за геймъри.
Например тези -

http://www.medion.com/de/cat/Gaming-Notebooks/gamer_notebooks

Не знам дали тази марка е позната в БГ, но аз от 6-7 години ползвам само техни компютри и лаптопи и съм изключително доволен.
Адски здрави машини.

Неактивен Matros

  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 359
  • Karma: +103/-106
    • Профил
    • Ел. поща
Re:Windows 8 - ПЪРВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ
« Отговор #6 -: Ноември 19, 2012, 12:11:40 am »
Аз съм със седмица 64 битова,кракната естествено! Година,година кусур от както съм я сложил и нямам кой знае кви ядове с нея.Преди това бях с XP,но новите игри вече не се правят за него и се принудих да го махна.А относно Медион и в Австрия я има тая марка в една бакалия наречена Hofer,май в Германия и викат ALDI та я познавам горе долу,не съм им фен. Не е кой знае какво.Заслужава си ако го вземеш на промоция от ALDI,там цените наистина са добри.

Неактивен Danchello

  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1124
  • Karma: +553/-1886
  • Гилдия DFA. свят 2
    • Профил
Re:Windows 8 - ПЪРВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ
« Отговор #7 -: Ноември 19, 2012, 09:17:18 am »
В ALDI пускат от най евтините модели, но за сметка на това ги пълнят с доста софтуеър и дори повечето са с тунери и може да се гледа телевизия на тях. Освен това ги дават с 3 години гаранция. Ако нещо стане - идват ти го вземат от вратата, ремонтират го и ти го носят обратно в къщи, без да се налага да се разкарваш по пощи и т.н, което си е голям плюс. Имам един 10 инчов който си купих миналата година от ALDI и ми върши идеална работа когато пътувам и не съм в къщи.
Така като си мисля май е най добре да се купи седмица заради новите неща и да се инсталира и ХР, както е писал и Sheremetev.
Мисля да пробвам и Линукс. Единият ми син го ползва от години и не иска да чуе за Уиндоус  *hihi*
Осмицата повече ми прилича на операционна система за смартфон отколкото за компютри.
« Последна редакция: Ноември 19, 2012, 09:21:00 am от Danchello »

Неактивен Sheremetev

  • Наше время!
  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1630
  • Karma: +549/-1092
    • Профил
    • IH Calculator
Re:Windows 8 - ПЪРВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ
« Отговор #8 -: Ноември 19, 2012, 07:10:57 pm »
User-friendly беше с XP. Оттам-нататък продуктите им са като баклава с кисело зеле.

Неактивен Matros

  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 359
  • Karma: +103/-106
    • Профил
    • Ел. поща
Re:Windows 8 - ПЪРВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ
« Отговор #9 -: Ноември 19, 2012, 08:54:20 pm »
В ALDI пускат от най евтините модели, но за сметка на това ги пълнят с доста софтуеър и дори повечето са с тунери и може да се гледа телевизия на тях.
Евтини де,то тва е целта на задачата нещо за 200-300 макс. 400 евро и да жъни и оре като вол :D Щото на тия от сайта дето си постнал линк по горе за 1200-1300 евро в България ще го вземеш същия за малко-повече от половината евро които ще ще дадеш за Медеона от тоя сайт. Е няма да е медеон,ще е асус,леново,самсунг или мн.други,ама много важно,на кой му пука ква е марката,като вътре всичко е еднакво.

Неактивен Danchello

  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1124
  • Karma: +553/-1886
  • Гилдия DFA. свят 2
    • Профил
Re:Windows 8 - ПЪРВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ
« Отговор #10 -: Ноември 20, 2012, 02:51:47 am »
Така е, но на мен ми пука, защото почти не ги изключвам и работят нон стоп. Тотално експлоатиране  :D
И не дай боже ако му стане нещо, къде да ходя до БГ да търся да ми го оправят с гаранция  ???
Тук даже не ги ремонтират. Сменят повредената част с нова или ти връщат парите  *hihi*
Освен това лично за мен Аsus пускат най големите боклуци, както и Acer.

Неактивен artreia

  • Категория 3
  • ***
  • Публикации: 245
  • Karma: +90/-342
    • Профил
    • Ел. поща
Re:Windows 8 - ПЪРВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ
« Отговор #11 -: Декември 11, 2012, 10:16:14 pm »
Перпоръчаха ми също една безплатна операционна система на Линукс  -

http://www.ubuntu.com/download/desktop/windows-installer


А що се отнася то лаптопите - има си специални за геймъри.
Например тези -

http://www.medion.com/de/cat/Gaming-Notebooks/gamer_notebooks

Не знам дали тази марка е позната в БГ, но аз от 6-7 години ползвам само техни компютри и лаптопи и съм изключително доволен.
Адски здрави машини.


От Медиона по-голямо дърво нема. Надути цени без абсолютно никакво покритие и качество. За справка давам следният им таблет:

http://www.aldi-sued.de/de/html/offers/2827_36972.htm

400 евра, на промоция, с невероятните 1.3 и 3 мегапикселови камери, цял гигабайт рам... въобще какво да му мисли човек

То и от АЛДИ по-голяма цигания не съм видял де, но това си е пак лично мое мнение... Сайтът им е е лишен от елементарната услуга Търсене и няма как да разгледаме всичките им "оферти".

Асус са далеч по-добре, но ако наистина държиш на качество - вземи си МАК ;)

Неактивен Danchello

  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1124
  • Karma: +553/-1886
  • Гилдия DFA. свят 2
    • Профил
Re:Windows 8 - ПЪРВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ
« Отговор #12 -: Декември 12, 2012, 04:21:57 am »
Medion никога не са били добри на таблети или навигационни системи.
От 6-7г имам един лаптоп и няма разваляне  *hihi*
Мен по скоро ме интересуваше какви са впечатленията от новия Уиндоус 8
Всеки момент ще ми пристигне един лаптоп от щатите и тогава ще имам и лични такива

Неактивен Danchello

  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1124
  • Karma: +553/-1886
  • Гилдия DFA. свят 2
    • Профил
Re:Windows 8 - ПЪРВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ
« Отговор #13 -: Януари 06, 2013, 06:21:56 pm »
За тези които са си купили вече компютри с уиндоус 8  и не ги устройва препоръчвам този сайт -

http://reviews.cnet.co.uk/software-and-web-apps/how-to-make-windows-8-look-like-windows-7-50009546/

Отне ми по малко от 1 час и сега мога да работя нормално с лаптопа си.