Автор Тема: За буквата "Й"  (Прочетена 3520 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

eN aN

  • Гост
За буквата "Й"
« -: Октомври 12, 2009, 11:41:26 pm »
Много ме радват всички с това "й" и изрових нещо по темата :)

След раковото заболяване „незнам“, метастазирало из всички кътчета на съвременната българска граматика, напоследък се е появил нов тумор. Става дума за явлението „Й“.

За „незнам“ все пак има някакво обяснение. Хората, поставили рекорд в овчарския скок и по този начин прелетели над повечето уроци по български език и литература, имат известно оправдание да не знаят как се изписва отрицателната форма на произволно избран глагол. С други думи, човек изговаря по един и същи начин „не знам“ и „незнам“, и когато му се наложи да го изпише, трябва да прибегне до граматичните си познания. Ако с такива не разполага, те ти го и добилото широка популярност напоследък „незнам“, придружено от „неискам“, „немога“, „нехаресвам“, вървящи ръка за ръка със сума ти още свои братовчеди.

За „Й“ обаче липсва каквото и да било обяснение. Например слухово има доста голяма разлика между „полицай„ и „полицаи„. Как тогава, дявол да го вземе, се раждат бисери като „искам дазнам кой полицай са били там!“?! „Дазнам“ е братовчед по съребрена линия на „незнам“, там работата е ясна. Но „кой полицай са били там“ е творение, което би могло да се припише на зимбабвийски студент по медицина, започващ първия си семестър в България. Кой е тоя самобитен народен гений, който е родил гениалното прозрение, че формата за множествено число се получава, като накрая на думата се прибави вездесъщото „й“?! А? Познава ли го някой? Много искам да си поговоря с този човек. Това, да не можеш да различиш гласната „и“ от полугласната „й“ и съответно да прецениш кога се използва едното, и кога – другото, е просто някакъв абсурд.

Примерно, знаете ли, че множествената форма на „боя“ е „бой“? Ако не знаете, да се научите, че като ви питат следващия път, да не се изложите. По същия начин вече е правилно да се пише и изговаря „резолюций“. Една резолюция и много резолюций. Или еврей. Да не говорим за евъргрийна змия – змий. Много ми харесва думата змий. Спомням си, че като бях малка, питах нашите дали мъжът на змията е змий и те много се смяха. Да им се чуди човек. А ето ти нá дума с двустранно приложение. Змийът е хем мъжка змия, хем са много зми… Щях да напиша „змии“, но ще се поправя на „змийове“. Значи, много женски змии (с извинение) са змий, змий също вероятно е и мъжка змия, а много мъжки змии (да ме простите) са змийове. Хубава дума е това „змий“.

Разбира се, новата граматика си върви заедно с някои, ох, извинете, с някой минуси. Говоря за полицая от началото на статията. Ако за думата „статия“ няма особени съмнения, тоест „статия“ е женската статия, „статий“ са много женски… статии, като обаче е логично думата „статий“ да е също и мъжка статия, поради което много мъжки ст… статии вероятно са „статийове“, какво тогава правим с „полицай“? Това е дума, която по рождение си е в множествено число. Като „сценарий“ например. Как ще обясним, че имаме предвид един или много полицай? Например, ако човек каже „видях полицай“, това какво означава? Колко полицайове е видял човекът? Един или много такива? Как хубаво звучи „Кой са тези полицай?“, нали? Прелест просто. Почти колкото „Петър Петров е автор на един сценарий, Светослав Светославов – на два, а Стоян Стоянов е написал четири сценарий“. Гениално изречение. Ма как ми дойде на ума просто! Направо съм гений! Много гений дори! Осем гений не могат да се сравняват с моя гений!

Това обаче не е всичко. „Й“ настъпва бавно, но за сметка на това окончателно. Така например безличното „наистина“ напоследък все по-често се обогатява с байраче и започва да се трансформира в „найстина“. Няма съмнение, че произлиза от „йстина“. И тъй като народният гений (един гений в случая, не много генийове) граници не знае, пък и има хора, който все някога са се обърквали и са влизали в час по български и по тази причина знаят, че след „най“ се пише тире, клетото слово „наистина“ започва да прилича на нещо, минало през „Пълна промяна“ и тук-таме се появява като „най-стина“. Стина, по-стина и най-стина. Чудно.

Понеже е явно, че е непосилно за все повече хора да асимилират някой идей, а именно, че в българския език няма форма за множествено число, която да завършва на „й“, предлагам изобщо цялото множествено число да се сдобие с едно китно и росно „й“ в края си. Или поне където е възможно. Примерно на „дървета“ няма къде да им сложим й-то, но за сметка на това винаги можем да уточним, че нашата страна е богата (все още) на гъстй, китнй горй и красивй плажовй ивицй. А бе, да сте живй и здравй вий, който сте измислилй тезй чудесий. Направо сте невероятнй.


Източник: http://marfieta.wordpress.com/2008/04/02/y/

Неактивен DraganoW

  • Trusted Member
  • *
  • Публикации: 1104
  • Karma: +204/-61
  • Мултигруп "Събирам минуси на воля, давайте повече"
    • Профил
Re:За буквата "Й"
« Отговор #1 -: Октомври 13, 2009, 03:09:16 am »
Е, браво обаче имаш две грешки *hihi*
Понеже е явно, че е непосилно за все повече хора да асимилират някой идей, а именно, че в българския език няма форма за множествено число, която да завършва на „й“, предлагам изобщо цялото множествено число да се сдобие с едно китно и росно „й“ в края си.

Освен, ако не са били нарочно поставени де.. В такъв случай извинявай :-[
Като нямаш два лева за паста, седиш навън до витрината на сладкарницата и гледаш как другите ядат, това е.

Неактивен FatJIm

  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 312
  • Karma: +74/-141
    • Профил
Re:За буквата "Й"
« Отговор #2 -: Октомври 13, 2009, 08:01:36 am »
1. Буквите „ч” и „ш” отпадат от азбуката, понеже ве4е никой не ги използва. На тяхно място влизат отдавна наложените 4 и 6.

2. Отпада буквата „ъ”, за да не се 4удим как се пи6е „мал4ание”, „сагласна сам” и т.н.

3. Отпада и буквата „я”. В момента е възприето тя да се изписва като „q”, но това саздава проблеми, за6тото някой я 4етат като „кю” и става мазало. По добре е да се изписва като „иа”, например лелиа, диниа, Иамбол, Балгариа.

4. Предлагам да отпадне и буквата „й”, за6тото е са6тата като „и”. Ниакой тапанари са против и казват 4е ако махнем и краткото как сме 6тели да пи6ем иордан иовков. Ма тиа са напално истре6тели ве, за кво да даржим неква буква само заради един гимнастик кво като е вип ба6та ми го познава и вика 4е бил свестен тип

5. Тоа ермалък са6то е напално изли6ен. Закво ти е само да ти зима место на клавиятурата  . Закво треа да има буква коиато се пи6е само в три думи. Ьога, ьод и идьот. Тва е расхи6тение.

6. главните букви са пална простотиа. нема нужда от тиах. секи интелигентен 4овек се досе6та каде по4ва изреч4ението и каде не по4ва. то си е мноо ясно

7. пи6е се „незнам”, „неискам”, „нестава”, „немога”. разбрахте ли БАЛЪЦИ!!!!!

8. си4ките запетаики то4ки терета и подобни   триабва да отпаднат на кои му пука за тиа не6та?

a наи добре е направо да се мине на latinica 6toto taka sme si swiknali  werno 4e po nekoi foromi ne dawat dase pi6e na latinica... 
« Последна редакция: Октомври 13, 2009, 09:52:48 am от krest »
"НЕ ЗНАМ" се пише разделно, за разлика от "НЕГРАМОТЕН"!

Неактивен untake

  • Категория 3
  • ***
  • Публикации: 242
  • Karma: +19/-41
    • Профил
Re:За буквата "Й"
« Отговор #3 -: Октомври 13, 2009, 12:16:37 pm »
 :D :D :D :D :D :D :D
+K

По-смешно от..."топлят" прилагателно женски род!

Неактивен WaRrIoR_f

  • Категория 3
  • ***
  • Публикации: 198
  • Karma: +231/-241
    • Профил
Re:За буквата "Й"
« Отговор #4 -: Октомври 13, 2009, 12:20:31 pm »

Йордан Йовков не е гимнастик, и не вярвам баща ти да го познава.
Думата идиот не се пише с Ь.
И ми се вижда безсмислено да ти коригирам другите грешки, защото ми се струва, че при теб положението е безнадеждно.

Неактивен DraganoW

  • Trusted Member
  • *
  • Публикации: 1104
  • Karma: +204/-61
  • Мултигруп "Събирам минуси на воля, давайте повече"
    • Профил
Re:За буквата "Й"
« Отговор #5 -: Октомври 13, 2009, 12:24:11 pm »
Бе то като цяло няма дума която да започва с ь (ермалък) Йод, Йога
Като нямаш два лева за паста, седиш навън до витрината на сладкарницата и гледаш как другите ядат, това е.

kokoko2

  • Гост
Re:За буквата "Й"
« Отговор #6 -: Октомври 13, 2009, 12:38:03 pm »
Бе то като цяло няма дума която да започва с ь (ермалък) Йод, Йога
нищо не започва с ь (ермалък) :)

Неактивен FatJIm

  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 312
  • Karma: +74/-141
    • Профил
Re:За буквата "Й"
« Отговор #7 -: Октомври 13, 2009, 02:32:22 pm »
Йордан Йовков не е гимнастик, и не вярвам баща ти да го познава.
Думата идиот не се пише с Ь.
И ми се вижда безсмислено да ти коригирам другите грешки, защото ми се струва, че при теб положението е безнадеждно.

Абсолютно си прав: когато не е чел творчеството на хора като Иво Сиромахов- положението му наистина не е кой знае колко надеждно! :D :D :D

А и да вземем да му пишем, че се е намерил кой да го цензурира и редактира  :D
« Последна редакция: Октомври 13, 2009, 02:58:41 pm от FatJIm »
"НЕ ЗНАМ" се пише разделно, за разлика от "НЕГРАМОТЕН"!

eN aN

  • Гост
Re:За буквата "Й"
« Отговор #8 -: Октомври 13, 2009, 03:17:11 pm »
Да задължително. Такъв смях просто не сме виждали. Редакторите във в-к "24 часа" не са пипнали и запетайка, тук обаче статията се редактира (по-скоро цензурира) и то от човек имащ проблем със самата буква "й". Ще бъде забавно. Довечера ще седна да напиша едно писмо до сценариста на Слави :) *кекекекекеек*

П.С. Може пък и да влезем в Шоуто :)

Неактивен FatJIm

  • Категория 4
  • ****
  • Публикации: 312
  • Karma: +74/-141
    • Профил
Re:За буквата "Й"
« Отговор #9 -: Октомври 13, 2009, 03:55:22 pm »
Да задължително. Такъв смях просто не сме виждали. Редакторите във в-к "24 часа" не са пипнали и запетайка, тук обаче статията се редактира (по-скоро цензурира) и то от човек имащ проблем със самата буква "й". Ще бъде забавно. Довечера ще седна да напиша едно писмо до сценариста на Слави :) *кекекекекеек*

П.С. Може пък и да влезем в Шоуто :)

Давай! 8)

От една страна - добре е, че във форумите все пак са останали такива, на които правописът не им е чужд. Това радва.
От друга страна обаче - да нямат и капка чувство за хумор... Че не познали Иво Сиромахов - както и да е - случва се. Ама да не схванат, че това е подигравка...
От трета страна (винаги има поне трета) - да не знаят, че думата "лайно" присъства в правописния речник на българския книжовен език и да я цензурират, все едно не знам какво съм постнал...
 ???
Но Иво Сиромахов навярно би се зарадвал на подобно писмо. ;D
« Последна редакция: Октомври 13, 2009, 05:51:04 pm от FatJIm »
"НЕ ЗНАМ" се пише разделно, за разлика от "НЕГРАМОТЕН"!

Неактивен ageNt oraNge

  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1031
  • Karma: +159/-289
    • Профил
    • Ел. поща
Re:За буквата "Й"
« Отговор #10 -: Юни 22, 2011, 10:02:28 am »
Вдигам темата, че пак стана страшно из форума.

Неактивен Sheremetev

  • Наше время!
  • Категория 6
  • ******
  • Публикации: 1630
  • Karma: +549/-1092
    • Профил
    • IH Calculator
Re:За буквата "Й"
« Отговор #11 -: Юни 22, 2011, 03:56:33 pm »
Портокалчо *HI*

Неактивен KingRatt

  • Категория 3
  • ***
  • Публикации: 184
  • Karma: +16/-60
    • Профил
Re:За буквата "Й"
« Отговор #12 -: Юни 22, 2011, 10:34:18 pm »
Супер сте момчета.  ;D Една корекцийка ще си позволя . . . Ь - Ъ буквите се наричат ЕР, за това: ер малък и ер голям се пишат отделно  :D
eN aN направо ме разби  :-[