Author Topic: Mechanika gry  (Read 4408 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

chegewara

  • Guest
Mechanika gry
« on: July 10, 2009, 10:39:20 AM »
Mechanika gry Imperial Hero

Zamysł

Imperial Hero jest grą online opartą na przeglądarce internetowej typu RPG. Wydarzenia mają miejsce w jednym z licznych imperiów w IO Multiverse. Pomysł jest prosty: "Od tej pory będziesz żył pod rządami Imperatora wybranego przez miliony ludzi. Właśnie stałeś się jednym pośród tych milionów."

Geografia i ekonomia gry

-   Stan w którym mają miejsce wszystkie wydarzenia nazywa się Ayarr Empire, a jej stolica to Imperial City.
-   Stan podzielony jest na 21 prowincji, każda prowincja ma centralne miasteczko albo wioskę oraz kilka stref do walki, nazwanych lochami, w których spotkać możemy przeróżnych bandytów, złodzeji, piratów oraz dzikie potwory.
-   Prowincje podzielone są wedlug stopnia trudności, tak że te bliższe stolicy są łatwiejsze a im dalej od stolicy tym większy stopień trudności.
-   Ayarr Empire otoczony jest przez nienaruszalne naturalne tereny. Od zachodu - Morze Rozpaczy, od wschodu - Ciemny Las. Od północy - Lodowe Góry i od południa przez Pustynię Desperacji.
-   W dowolnej chwili swojego rozwoju, bohater może odwiedzić miasteczko lub wioskę prowincji w celu zakupu, sprzedaży lub naprawy wyposarzenia, w celu podjęcia się specjalnych zadań, nazywanych questami, po zakończeniu których zostanie nagrodzony, itd.
-   Bohater może udać się do stolicy - Imperial City - w dowolnej chwili, kiedy tylko zechce, lecz po osiągnięciu 4 poziomu rozwoju postaci. W stolicy może odwiedzić Arenę i stawać do pojedynków z innymi graczami.
-   W wielu prowincjach znajduje się również Dom Aukcyjny, gdzie bohater może wystawiać na aukcjach przedmioty w nadzieji osiągnięcia większego zysku sprzedając je innym graczom niż gdyby sprzedawał je w sklepach.
-   Bohater może zatrudniać towarzyszy walki, najemników, w tawernach, w prowincjach. Ci najemnicy są postaciami komputerowymi i będą walczyć przy boku bohatera. Najemnicy również muszą zostać wyposarzeni w broń oraz inne elementy uzbrojenia a także inne przedmioty jak bohater, jednocześnie zdobywają doświadczenie w walkach co pozwala im na zwiększanie swojego poziomu a tym samym poprawę skuteczności podczas walki.

Bohaterowie

-  Bohaterowie zdobywają doświadczenie pokonując wrogów w walce - zarówno człekokształtnych jak i potwory.
-  Zdobywane doświadcze jak i siła potworów, zyskiwane przedmioty, wytwarzane przedmioty, jak również lochy które bohater może zwiedzać, podzielone są na 5 Tierów:
- poziomy 1 do 9 - Tier 1,
- poziomy 10 do 19 - Tier 2,
- poziomy 20 do 29 - Tier 3,
- poziomy 30 do 39 - Tier 4,
- poziomy 40 do 50 - Tier 5.

W grze występują trzy klasy bohaterów - Wojownik, Myśliwy i Mistyk.

-   Wojownik posiada wielką siłę oraz znaczną ilość pktów życia. Może być wyposarzony w najcięższe bronie oraz zbroje i jest zazwyczaj pierwszym który atakuje wrogów podczas walki, wszyscy dążą do walki z nim. Siła oraz witalność są głównymi atrybutami wojownika.
-   Myśliwy jest przeszkolony w posługiwaniu się bronią zasiężną - łuki, kusze, rzucane ostrza oraz piki. Może używać średnich pancerzy. Sprawność i zwinność to jego podstawowe cechy.
-   Mistyk posiada zdolność leczenia ran oraz osłabiania przeciwnika. Może korzystać tylko z lekkich pancerzy. Słaby wojownik, jego siłą są zdolności mentalne. Zwinność oraz inteligencja to jego podstawowe cechy.
-   Wszyscy bohaterowie rozpoczynają swój rozwój w tym samym miejscu - Hope Village. Ta prowincja jest typu Tier 1. To znaczy, że wszystko w tej prowincji - potwory, przedmioty, nagrody - są poziomu 1 do 9.
-   Zasady gry oraz jej mechanika zabrania na występowanie tam przedmiotów lub potworów z innego Tier.
-   Wszyscy bohaterowie rozpoczynają wyposarzeni w podstawową broń oraz pancerz tak by mogli przetrwać pierwsze poziomy rozgrywki. Otrzymują także 100 złota oraz 24 PA (Punkty Akcji) na początek.
-   Podróżowanie do lochów lub prowincji jak również wytwarzanie przedmiotów wymaga PA.
-   Co godzinę bohater odzyskuje 1 PA.
-   Za każdego pokonanego wroga bohater zyskuje odpowiednią ilość doświadczenia, jak również istnieje możliwość że przeciwnik coś upuści i to jest bonus dla bohatera.
-   Każdy poziom wymaga odpowiednią ilość doświadczenia. Kiedy te punkty zostaną już zdobyte, bohater awansuje na kolejny poziom rozwoju. Jako nagrodę, za osiągnięcie kolejnego poziomu, zyskuje punkty atrybutów oraz zdolności które może przydzielić.

Atrybuty bohatera

-   Siła - określa moc bohatera a tym samy liczbę obrażeń jakie może zadać przeciwnikowi przy pomocy broni.
-   Witalność - określa ilość punktów życia bohatera.
-   Zwinność - określa szybkość bohatera w walce.
-   Zręczność - wpływa na zdolność w posługiwaniu się bronią przez bohatera.
-   Inteligencja - wpływa na ilość "ducha" jak również na ilość doświadczenia zdobywanego przez bohatera za załatwienie przeciwników.

Profesje

Są 3 główne i 4 profesje zbieraczy w grze Imperial Hero.

Główne profesje

-   Płatnerz - specjalizuje się w wykonywaniu metalowej oraz drewnianej broni.
-   Zbrojmistrz - specjalizuje się w wykonywaniu metalowych oraz skórzanych pancerzy.
-   Jubiler - specjalizuje się w wykonywaniu biżuterii - metalowej lub inkrustowanej kamieniami szlachetnymi.

Profesje zbieraczy

-   Górnik - może wydobywać rudę, węgiel, krzemień oraz kamienie szlachetne. Może przetapiać rudę na sztabki metalu, które to mogą zostać użyte do wyrobu metalowej broni, zbroi lub biżuterii.
-   Cieśla - może pozyskiwać drewniane kłody i obrabiać je. Przerobione drewno, w postaci desek, używane jest do wyrobu drewnianej broni oraz tarcz.
-   Garbarz - zajmuje się obrabianiem surowych skór zwierzęcych z których później wyrabia się skórzane zbroje oraz tarcze.
-   Szlifierz kamieni - zajmuje się obróbką kamieni szlachetnych oraz rzadkich kryształów, które są wykorzystywane do wyrobu biżuterii oraz bardzo ostrych broni.
-   Bohater ma możliwość wyboru jednej głównej i jednej dodatkowej profesji, i może ją zmienić w dowolnej chwili kiedy tylko zechce. Niemniej jednak, w momencie zmiany profesji utraci wszystkie zdobyte punkty obróbki.
-   Wszelkie przedmioty które mogą zostać wytworzone wymagają podstawowych materiałów oraz przepisów.
-   W chwili kiedy bohater wybierze profesję, zyskuje wszystkie przepisy poziomu Tier 1 jako prezent. Wszelkie pozostałe przepisy powinien zakupić w sklepie lub zdobyć jako nagrodę, jeżeli pokonany wróg upuści takową.
-   Za obrobienie surowych materiałów jak również za wykonanie przedmiotów bohater zyskuje punkty obróbki i wytwarzania.
-   Im więcej puntów bohater posiada tym większa szansa na wykonanie unikatowego przedmiotu, który będzie posiadał dużo lepsze właściwości niż normalny przedmiot, a także większa szansa na wytworzenie większej ilości materiałów z tej samej ilości surowca.
-   Każde 100 punktów obróbki podnosi poziom mistrzostwa bohatera.

Specjalizacje bohatera

-   W momencie osiągnięcia przez bohatera 15 poziomu, otrzymujemy możliwość wyboru specjalizacji jak również polepszenia zdolności w określonym zakresie. Każdy bohater może wybrać jedną z dwóch ścieżek rozwoju.
-   Wojownik może wybrać pomiędzy Strażnikiem a Mściwym wojownikiem. Strażnik zyskuje bonus oraz zdolność polepszające możliwości obrony. Mściwy wojownik zyskuje bonus i zdolności polepszające atak bohatera.
-   Myśliwy ma możliwość wyboru pomiędzy Shadow Hunter oraz Ghost Stalker. Shadow Hunter polepsza zdolności posługiwania się łukami i kuszami. Ghost Stalker ma wpływ na zdolność posługiwania się sztyletami, pikami oraz tarczami.
-   Mistyk może wybrać ścieżkę Światła lub Ciemności. Światło uczy mistyka potęgi błogosławienia, co daje wielki bonus dla wszystkich sojuszników podczas walki. Ciemność daje mistykowi potęgę rzucania uroków na wrogów.

Walka

-   Kiedy bohater wybierze już lochy, w których może spotkać potwory albo ludzkich rywali, otrzymuje informacje na temat szans spotkania określonego rodzaju rywala, a także szansę na wydobycie surowców jeśli użyje profesji zbieracza.
-   Każde lochy zawierają innego rodzaju przeciwników oraz surowce, które mogą zostać odkryte z różną szansą procentową.
-   Bohater sam może dokonać wyboru czy chce walczyć czy poszukiwać surowce. Nie może wykonywać obu czynności jednocześnie. Niemniej jednak niektóre miejsca wydobywania surowców mogą być strzeżone, wtedy należy w pierwszej kolejności pokonać strażników zanim będzie możliwość pozyskiwania surowców.
-   Walki w Imperial Hero obliczane są natychmiast a bohater otrzymuje szczegółowy raport z walki.
-   Pozyskiwanie surowców także jest całkowicie automatyczne.
-   Kiedy bohater wybierze opcję pójścia do lochów, czas podróży liczony jest automatycznie w obu kierunkach. Czas podróżowania może zostać skrócony poprzez rozwój odpowiednich zdolności lub wykupienie konta premium

chegewara

  • Guest
Re: Mechanika gry
« Reply #1 on: July 10, 2009, 10:47:29 AM »
Może rzucę trochę światła na pewne sprawy, zwłaszcza że widzę sporo pomyłek i nieporozumień głównie na temat "craftingu":

PA nie będą podzielone. Graczy będzie decydował o tym czy walczy czy obrabia przedmioty - nie można robić tych dwóch rzeczy w tym samym czasie - w skrócie PA są swego rodzaju surowcem i decydujesz o tym jak go wydać. Wytworzenie jednego przedmiotu kosztuje 1 PA. Wszystko w grze wymaga 1 PA.  Przedmioty wyższego poziomu nie wymagają wiele więcej surowców, za to surowców lepszej jakości, niemniej jednak czas wymagany do zrobienia przedmiotów nie wydłuży się za bardzo. (no chyba, że będą wymagane rzadkie składniki co może zabrać trochę czasu zanim zostaną znalezione, a to z kolei spowoduje wzrost wartości takiego przedmiotu)
Daje to okazję na to by zdecydować się na poświęcenie większej ilości czasu na wytwarzanie przedmiotów i zwiększenie szansy na osiąganie lepszych wyników (wciąż wymagany będzie 1 AP).

Zawód rzemieślnika będzie dawał większą szansę na lepsze wyniki po osiągnięciu następujących etapów:
punkty wytwarzania (CP):
100 - odblokowuje możliwość produkcji przedmiotów na wyższym tier,
200 - szansa na wytworzenie rzadkich przedmiotów (CP będą przyznawane tylko gdy zostanie wytworzony rzadki przedmiot)
300 - szansa na wytworzenie Legendarnych przedmiotów (CP przyznawane tylko gdy zostanie wytworzony legendarny przedmiot)
400 - szansa na wytworzenie epickiego przedmiotu

W późniejszym terminie zostanie dodana możliwość wytwarzania zestawów przedmiotów.

Jak można zauważyć będzie coraz trudniej osiągać mistrzostwo kolejnych poziomów tier, ale osiągnięcie ich będzie opłacalne - będzie tylko kilka miejsc na znalezienie legendarnych i epickich przedmiotów. Będzie to praktycznie niemożliwe do opanowania wszystkich 5 poziomów tier... tak więc gracze powinni podjąć decyzję który poziom zechcą rozwijać.

Bycie wytwórcą jest zupełnie innym rodzajem rozgrywki niż nastawienie się na zdobywanie poziomów. (mnie osobiście cieszy oglądanie jak inni gracze korzystają z przedmiotów przeze mnie wytworzonych)

Profesja zbieracza będzie zwiększała szansę na zdobywanie większej ilości materiałów podczas jednej misji (co pozwoli zaoszczędzić PA):
100 - 2-5
200 - 2-6
300 - 2-7
400 - 2-8 (dla rudy, drewna)

Dla skór oraz kości wzrośnie szansa na pozyskanie ich kiedy zabijemy potwora. (ponieważ każdy gracz może pozyskiwać skóry, więc będzie istniało nieograniczone źródło zaopatrzenia w postaci Domu Aukcyjnego)

Końcowa wersja gry będzie posiadała ograniczoną ilość zasobów, w związku z czym las w którym jest 100% na znalezienie drewna będzie się zyczerpywał z surowców bardzo szybko (ponieważ wszyscy gracze będą szukać tutaj), tak więc do czasu odnowienia się źródła zasobów gracze będą musieli poszukiwać ich w miejscach o mniejszym % występowania aż do momentu kiedy i tam zabraknie surowców. tylko w prowincji Hope Village nigdy nie zabraknie surowców ponieważ jest to miejsce dla nowicjuszy i dostępne są surowce tylko poziomu tier 1)
Surowce będą globalne, tzn że wszyscy gracze pozyskują je z tego samego źródła - większe wydobycie oznacza szybsze wyczerpanie się surowców, a w związku z tym opłaca się być dobrym górnikiem, żeby wydobywać większe ilości surowców niż inni w tym samym czasie. (ta opcja zostanie uruchomiona już wkrótce, po uruchomieniu wersji beta albo nawet szybciej) Znalezienie dużej ilości osadów z wysoką szansę na kopanie będzie przydatne. Osady będą się odnawiały z różną ilością surowca, tak więc raz będzie sporo zapasów z szansą 50% na wydobycie a czasem będzie tylko trochę...

Odnoście wymieniania się materiałami: Dom Aukcyjny będzie na to pozwalał, na nieszczęście mamy z tym trochę kłopotów do rozwiązania, tak więc nie będzie konieczności przynależenia do gildii żeby mieć dostęp do innych materiałów.

Przedmioty zostaną przypisane do gracza (po tym jak zostaną pierwszy raz użyte podczas walki, przedmioty zostaną przypisane do konkretnego gracza i jego najemników), co oznacza że będą usuwane z gry i nie będą mogły ponownie trafić na aukcję. Na chwilę obecną nie jest to uruchomione - powinno działać w przyszłym tygodniu. W związku z tym będzie większe zapotrzebowanie na nowo wytworzone przedmioty, ponieważ po zmianie broni na lepszą nie będzie możliwości sprzedania używanej innemu graczowi.

Odnośnie pierścieni - wygląda na to, że wciąż jest błąd. Sprawdzę wszystkie przedmioty typu biżuteria.

Kiedy zostanie uruchomiona opcja premium będzie istniała możliwość zakupu 24 PA  ekstra raz dziennie za diamenty... a ponieważ istnieje możliwość sprzedaży przedmiotów za diamenty, dobry wytwórca który robi lepsze przedmioty będzie mógł sprzedawać je innym graczom za diamenty a te przeznaczać na zakup PA...(albo jeżeli będzie dobrym wojownikiem z nadzieją na znalezienie całkiem zajefajnych przedmiotów)

Spora ilość menu jest jeszcze zablokowana i zostanie odblokowana gdy zrobicie przedmioty - potrzebujemy po prostu przygotować się gdzie może coś pójść nie tak i wtedy odblokujemy je.

Będzie jeszcze posłanie, Arena pozwoli konkurowąć między sobą bez utraty właściwego życia i będzie to możliwe bez użycia PA a także wiele innych rzeczy.

Ważne będą też Questy, nie tylko dla zysku i doświadczenia, ale także by odblokować wielopoziomowe lochy (myślę, że można je nazwać "instancjami", ponieważ służą one do porównania), gdzie będą naprawdę interesujące nagrody.

Obecny system pracy zostanie zmieniony - ten jest tylko zastępczo, do czasu aż właściwy zostanie dopracowany - będzie zależał od rozwoju zawodu który został wybrany i zlecenia będą się różniły w zależności od miejsca - możesz przemierzać mapę w celu znalezienia idealnej dla siebie pracy, jako mistrz zbrojmistrz... aż ktoś się znajdzie i Cię przebije (no właśnie, rynek pracy będzie globalny, co oznacza, że inny gracz będzie mógł "ukraść" pracę jeszcze zanim ją dostrzeżesz).

Zasadniczo zawartość którą przygotowaliśmy jest dość solidna, resztę planujemy wprowadzać w kolejnych etapach rozwoju gry. (to jest piękno stałego świata, który nie musi być restartowany - uzyskujesz ciągle rozwijającą się rozgrywkę) Musieliśmy wyciąć sporo rzeczy które były w planach byśmy mogli uruchomić grę w rozsądnym terminie... niemniej jednak pomysły nie zostaną zarzucone na zawsze - będą pojawiały się na kolejnych etapach rozwoju.