Author Topic: profesia bijutier!!!!!!!!!!!!!!  (Read 3322 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline TaniaR

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 398
  • Karma: +24/-8
    • View Profile
profesia bijutier!!!!!!!!!!!!!!
« on: October 13, 2009, 04:09:21 PM »
Salut, sunt bijutier-şlefuitor niv 9, mă lămureşte cineva cum e posibil să avansezi în profesia de bijutier dacă resursele pentru a crea un inel sau amuletă de rang 1 sunt mai scumpe ca rezultatul final (inelul, amuleta)  ???  ???  ??? ??? Aş dori să mă specializez mai mult în profesia principală dar văd că e imposibil de dezvoltat, mai avantajos e să vinzi pietre şlefuite sau atribute. Cred că pe viitor va dispărea cu totul profesia de bijutier vor rămâne doar cei de nivel înalt care ţin monopolul pe profesie, sper că mă greşesc.
Şi încă una unde s-a mai văzut să pleci la vânătoare de lupi şi să ai drept pradă inel sau amuletă rară, doar în joc RPG. Ca să fac un inel rar de rang 1 şi 2 trebuie să ajung la 200 pct. de meşteşugărit care înseamnă o mulţime de resurse irosite. De ce să cumperi un inel obişnuit de rang 1 cu 200-300 aur (sumă minim de vânzare pentru a avea ceva profit) creat de un jucător, dacă sunt rare mai ieftine căpătate de la lupi şi mistreţi  :'( :'(  , nu mai vorbesc de reţete care tot costă aur.

Versiunea jocului e beta care înseamnă că e în permanentă dezvoltare, sau am înţeles greşit sensul ???. Mă adresez mai mult la moderatori cu răgămintea, e posibil de intervenit cumva în sensul jocului pentru a da posibilitate şi bijutierilor să se dezvolte profesional  :) (mă refer la pradă).

Bijutierii ce sunt avansaţi, vă rog îmi daţi şi mie vreo lecţie de meşteşugărit că foarte tare doresc să fac un inel legendar pe viitor  :P, fiţi deacord arată bine  *hihi*.

mulţumesc anticipat şi sper că nu v-am plictisit cu multă vorbă  ;)

Offline 50rin

  • Tier 1
  • *
  • Posts: 35
  • Karma: +2/-1
    • View Profile
Re: profesia bijutier!!!!!!!!!!!!!!
« Reply #1 on: October 13, 2009, 04:39:11 PM »
Hmm, si mie mi s-a parut ciudat. Totusi, ce am inteles este ca abia dupa level 10 vei putea aduna pietre rare, asa ca nu dispera acum, la level 9. Asteapta sa vezi atunci, poate ti se va parea profitabila meseria. Poate nu neaparat sa vinzi bijuterii, dar am vazut ca pietrele au preturi bunicele, intre 500-1000 de aur.

Daca avansezi in nivel, sa-mi spui si mie cum e dupa 10 cu slefuirea, eu mai am mult pana sa trec.

Offline jay-z

  • Tier 1
  • *
  • Posts: 30
  • Karma: +3/-0
  • benz only
    • View Profile
Re: profesia bijutier!!!!!!!!!!!!!!
« Reply #2 on: October 14, 2009, 07:55:22 AM »
Cum sa fie....te duci si iei pietre neslefuite pe care le prelucrezi si le vinzi ...

Offline TaniaR

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 398
  • Karma: +24/-8
    • View Profile
Re: profesia bijutier!!!!!!!!!!!!!!
« Reply #3 on: October 14, 2009, 09:58:02 AM »
Cum sa fie....te duci si iei pietre neslefuite pe care le prelucrezi si le vinzi ...

Momentan cumpăr pietre neşlefuite apoi le vând prelucrate mai scump *hihi*. Mai vedem după nivel 10 cum şi unde poate şlefuitorul să găsească pietre  ;)

Offline 50rin

  • Tier 1
  • *
  • Posts: 35
  • Karma: +2/-1
    • View Profile
Re: profesia bijutier!!!!!!!!!!!!!!
« Reply #4 on: October 17, 2009, 01:24:39 AM »
N-a fost o idee rea, m-am luat dupa tine. N-aveam curajul sa-mi cheltui aurul la inceput, insa acu vad ca s-a meritat si am si aproape 100 de puncte la rang 1.

Si acum, ca raspuns la ce intrebasei prima data, am gasit o solutie: un al 2-lea caracter (poate si al 3lea, o mica armata de sclavi) cu care minezi doar, odata ce e level 5. Tot cu el vei crea si lingourile de cupru, iar apoi le poti prelucra in inele sau amulete. Asta ca sa eviti sa folosesti pietrele alea scumpe. Insa, vei avea nevoie de cam 200 de lingouri de cupru pentru a ajunge la rangul 2.

Offline TaniaR

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 398
  • Karma: +24/-8
    • View Profile
Re: profesia bijutier!!!!!!!!!!!!!!
« Reply #5 on: October 17, 2009, 07:25:27 PM »
N-a fost o idee rea, m-am luat dupa tine. N-aveam curajul sa-mi cheltui aurul la inceput, insa acu vad ca s-a meritat si am si aproape 100 de puncte la rang 1.

Si acum, ca raspuns la ce intrebasei prima data, am gasit o solutie: un al 2-lea caracter (poate si al 3lea, o mica armata de sclavi) cu care minezi doar, odata ce e level 5. Tot cu el vei crea si lingourile de cupru, iar apoi le poti prelucra in inele sau amulete. Asta ca sa eviti sa folosesti pietrele alea scumpe. Insa, vei avea nevoie de cam 200 de lingouri de cupru pentru a ajunge la rangul 2.

 :D :D :D Îmi citeşti gândurile, voi face doar amulete şi inele din cupru pe care le voi vinde în oraş. Sunt nevoie doar 100 lingouri pentru a trece la rang 2 de bijutier, unde mai poţi crea ceva bijuterii care se vor cumpăra de jucători.  :-X

Offline 50rin

  • Tier 1
  • *
  • Posts: 35
  • Karma: +2/-1
    • View Profile
Re: profesia bijutier!!!!!!!!!!!!!!
« Reply #6 on: October 17, 2009, 07:48:53 PM »
Hmm, da, acum am vazut ca primesti 2 puncte pe inel.
Am numarat gresit. Ce sa-i faci... Facusem mate-info in liceu, dar nu s-a prins.

Spor la treaba, o sa ne facem concurenta!

Offline andres1ny

  • Tier 1
  • *
  • Posts: 29
  • Karma: +1/-1
    • View Profile
Re: profesia bijutier!!!!!!!!!!!!!!
« Reply #7 on: October 31, 2009, 12:26:50 AM »
50rin  dar de unde pot lua shi eu nishte lingouri de cupru ca la batalii ni prea cad  ??? ??? ???