Author Topic: Zanaat  (Read 11948 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline devilkiss

• Moderator
    • View Profile
Zanaat
« on: April 20, 2009, 10:45:15 PM »
 Zanaat oyunda kahraman için karlı bir şey olmaktan ziyade külfet şu haliyle ..Çünkü bir eşya üretmek için çok sayıda görev puanı kullanılması gerekiyor ve ortaya çıkan eşyanın fiyatıda bunu karşılayacak şekilde karlı değil.Bir eşya üretmek için harcadığı görev puanlarıyla saldırılardan hem eşya hem altın hemde  tecrübe puanı kazanabilir.Seviye atlarken zanaatın bir belirleyiciliği yok.Bence Zanaat  oyunda daha anlamlı hale getirilebilir.Bu konudaki önerilerim;

1.Zanaat için ayrı bir görev puanı oluşturmak yada görev puanı almamak.
  2.Zanaatın da seviye atlarken belirleyici olması.(Tecrübe Puanına ek olarak)Ya da en azından zanaatında tecrübe puanı vermesi.
  3.Zanaatın kahraman için daha karlı hale getirilmesi.

« Last Edit: April 21, 2009, 02:10:31 PM by devilkiss »

Offline arwen

• Tier 1
  • *
    • View Profile
Re: Zanaat
« Reply #1 on: April 21, 2009, 01:42:16 PM »
bence güzel br fikir

Offline J.u.s.t.u.S

• Tier 3
    • View Profile
« Reply #2 on: July 10, 2009, 07:31:12 PM »
evet bu oyunun en belirgin hatası..şimdi zaten bir sürü masraf yapıp deri alıyosun sonra işliyosun yarıya iniyor miktarı e sonra bir sürü de görev puanı gidiyor geriye bize kalan 3-5 kuruşluk eşyalar..ne tecrübe puanı var ne de bu işin sıralama puanına herhangibir etkisi.. e o zaman biz ne anladık bu işten ??
« Last Edit: July 10, 2009, 07:34:05 PM by J.u.s.t.u.S »

Offline taurus

• Tier 1
  • *
    • View Profile
« Reply #3 on: July 12, 2009, 01:05:16 AM »
katılmıyorum

ben değerli taş topluyorum..ve işleyip 500 ila 900 altın arasında peynir ekmek gibi satıyorum...1 günde tüm silah ve zırhımı değiştirebildiğim gibi..yeni bir 16. lvl savaşçı kiralayabildim...1500 civarında da altınım var..sadece neyi nasıl kullanabileceğinize dikkat etmek lazım...

Türkçe forum maalesef çok yetersiz..lisanı olan arkadaşların oyunu genel forumdaki sorulan sorulardan takip etmesini öneririm...

Offline J.u.s.t.u.S

• Tier 3
    • View Profile
« Reply #4 on: July 12, 2009, 01:51:30 AM »
ama sen ticaretten bahsediyorsun,bence konuyu tam anlamamışın..sen o işlediğin kaynağı satarsan ondan daha iyisi yok ama onu 300 zanaat puanına gelmeden bir de siah veya zırh yapıp sattığını düşün ve o aradaki yaptığın masrafları ve harcadığın görev puanlarını da hesapla bakalım yapacağın normal değerdeki o eşyadan para kazanıyormusun yoksa zarar mı ediyorsun..konumuz bu :)

Offline taurus

• Tier 1
  • *
    • View Profile
« Reply #5 on: July 12, 2009, 12:48:28 PM »
açıkçası benim için amaç oyundan keyif almak..bunu da mümkün olan her aksiyonu yaparak sağlarsın..eğer bu zanaat işi bana en iyi zırh ve silahları verip beni devamlı aksiyona sokabiliyorsa bence güzel..zanaatın amacı ticaret değil mi zaten :) ayrıca bu oyunda önemli olan bireysel değil kalabalık davranmak..kalabalık bir ittifakta herkes kendi zanaatı ile diğer oyuncunun eksiklerini giderir...

ayrıca ben çoğunluktan farklı olarak değerli taş üzerine zanaatımı seçtim..yani çoğunluk deri işleyip dedğin gibi ucuz malzeme üretirken..ben taşı işleyip pahalıya satıyorum...yani başlangıç karar ve seçimlerinin de önemi büyüktür...

Offline J.u.s.t.u.S

• Tier 3
    • View Profile
« Reply #6 on: July 12, 2009, 01:38:51 PM »
şimdi başlangıcda bunu biliyordum deme cünkü bunu bilemezsin eğer oyunu oynamadan önce int. forumu takip etmediysen  ;) ayrıca bu oyun bir yarışma olamaz zaten cünkü oyunda zaten strateji yok elması bastıran ve hergün hicbir yetenek gerektirmeyen görevlere cok tıklayan kazanır  ve de parayı bastıran da efsanevi eşyayı da alır kendisi efsane olmasa bile :D 
ama amac oyundan keyif almak ise ki bu oyun tam öyle bişey o zaman her insan yapmak istediği mesleği secer mesela ben bile bile salak gibi silahcı oldum ama para kazanmak istiyorsan alım satımda daha cok para var tavsiye ederim..ben 1 hafta bile olmadan premium üyelik + bir o kadar daha elmas artı 5 bin altın artı 3 canta dolusu iyi para eden eşyam var,ticareti bende tavsiye ediyorum yani :D

Offline taurus

• Tier 1
  • *
    • View Profile
« Reply #7 on: July 12, 2009, 03:17:57 PM »
şimdi başlangıcda bunu biliyordum deme cünkü bunu bilemezsin eğer oyunu oynamadan önce int. forumu takip etmediysen  ;)

oyuna başlamadan int. forumu takip ettim :)..ve bu yüzden ne yaptığımı bilerek oyuna başladım :)

benim buradaki amacım hareketli bir oyun ise para lazım ki çabuk kuvvetli vuruşlar yapıp az zarar alayım:) yani dediğim gibi bilinçli başlamaya çalıştım..şu an da memnunum ve sizlere göre çok da yeni sayılırım zaman olarak...

yanlız burada yazmam lazım..maalesef Türk moderatörlerimiz hiç bir yönlendirme de bulunmuyor gibiler...ya kendi ellerindeki manual lar yetersiz yada açıkçası çok fazla ilgilenmiyorlar..int. forumda her soru ile birebir ilgilenildiği gibi soru olmasa bile moderatörler kendileri tartışıp community manager dan cevap gelene kadar konuyu zorluyorlar...

bizim için bunun geçerli olamaması üzücü zira herkes lisan yada bu tip oyunları temel tabanını bilip oynama lüksüne sahip değil...
« Last Edit: July 12, 2009, 03:22:15 PM by taurus »

Offline blues

• Turkish forum admin and
  • Community Manager
  • *
    • View Profile
« Reply #8 on: July 13, 2009, 11:42:12 AM »
Ben oyunu oynuyorum , adminim ,fakat  kendimi strateg saymıyorum. Bu yüzden de size oyunda hızlı gelişmeye götüren bir yöntem gösteremiyorum. Biri bir oyuna başladığında oyunun özelliklerini tanımaya, +larını ve -lerini keşfetmeye çalışmadan oynamanın maksadı ne?
Bence zanaatçılık şuanki halinde gayet güzeldir. Bu, özellikleri değişmeyecek demek değil. Bence zanaatçılık 2. tierden sonra ve özellikle bir ittifakta bulunduğunuzda en yararlıdır.

Offline J.u.s.t.u.S

• Tier 3
    • View Profile
« Reply #9 on: July 14, 2009, 08:39:04 AM »
iyi diyosun da blues ,o 300 zanaat puanını geçtikten sonra anca kendini kurtarır yani..bence bir tek epik eşyadan para kazanılabilir..biliyorsun pazaraki hammadde fiyatlarını..ben şimdi 1 seviye sıradan bir alet yapmak istesem 4 tane külçe bakır ve 1 de biley taşı kullanmalıyım..e şimdi 5 tane külçe bakırı pazarda en aşağıdan 2 elmasa alırım ve,devam ediyorum; şimdi de pazardaki altın ve elmasın değer durumunu inceleyelim..örneğin 1 elmasa 300-500 değerdeki yüksek seviye ama rağbet görmeyen bir aleti alabiliyorsak altın elmas oranı 1 elmas en aşağıdan 250 altındır yani ben sadece hammaddesine 2 elmas yani 500 altın ödemeliyim ve yapacağım 1 seviye silahlardan alacağım para 100 altındır..yani naptık,kar değil 5 de 1 oranında zarar ettik,ek olarak görev puanı da kullanarak bir de tecrübe puanından kaybettik..yani dediğim gibi sadece epik eşyalardan para kazanılabilir nadir de kendini kurtarır ancak veya 3-5 kuruş da getirir diyelim..yani kısacası ben avlanmaya gidiyorum arkadaşlar..grşrz...

Offline blues

• Turkish forum admin and
  • Community Manager
  • *
    • View Profile
« Reply #10 on: July 14, 2009, 04:49:50 PM »
2. meslek olarak Madenci seçmişseniz o bahsettiğiniz kaynakları kazıp çıkarmanız mümkün , değil mi?

Offline Rogue

• Tier 1
  • *
    • View Profile
« Reply #11 on: August 05, 2009, 11:08:00 PM »
bence eşya işlemede 1 görev puanı olmalı ve tavernadaki mesleki çalışmalarda zanaat puanı vermeli mantığen düşünürsek orda çalışırkende tecrübe kazanıyoruz + kaynak çıkarma premium ve premiumsuzlar içinde 1 görev puanı ile yapılmalı zaten kaynaklarda sürekli çalışma avantajı premium avantajı açısından kanımca yeterli premiumlu ve premiumsuzlu oyun başka hiçbir brovser serverda bu kadar adaletsiz değil :)

Offline J.u.s.t.u.S

• Tier 3
    • View Profile
« Reply #12 on: August 05, 2009, 11:54:26 PM »
evet premium durumu öyle bu oyunda..şimdi bu premium olanla premium olmayanın arasındaki haksızlığıda aşıp premium olanla super premium olan arasındaki haksızlığıda kapsıyor..yani diyelim ben ayda 240 krediyi verdim bu oyuna ama ayda 600 hatta 1200 veren şahış hiçbirşeyde bir limit olmadığı için benim stratejimi zedeler hatta anlamını yitirmesine yol açar benim stratejimde boşuna çabalayan aptal bir dahi durumuna düşer..-e o zaman da ben bu oyuna premium almam tabii ki-haksız rekanetin olduğu bir yerde benim işim olmaz ben stratejistim..o zaman bu oyun imperial hero olmamış da kapital hero olmuş..hehe...

Offline Rogue

• Tier 1
  • *
    • View Profile
« Reply #13 on: August 06, 2009, 09:57:55 AM »
evet premium durumu öyle bu oyunda..şimdi bu premium olanla premium olmayanın arasındaki haksızlığıda aşıp premium olanla super premium olan arasındaki haksızlığıda kapsıyor..yani diyelim ben ayda 240 krediyi verdim bu oyuna ama ayda 600 hatta 1200 veren şahış hiçbirşeyde bir limit olmadığı için benim stratejimi zedeler hatta anlamını yitirmesine yol açar benim stratejimde boşuna çabalayan aptal bir dahi durumuna düşer..-e o zaman da ben bu oyuna premium almam tabii ki-haksız rekanetin olduğu bir yerde benim işim olmaz ben stratejistim..o zaman bu oyun imperial hero olmamış da kapital hero olmuş..hehe...
kaliteli ve anlamlı espiri tebrikler :)

forumcu

• Guest
« Reply #14 on: October 01, 2009, 01:40:04 AM »

1.Zanaat için ayrı bir görev puanı oluşturmak yada görev puanı almamak.
  2.Zanaatın da seviye atlarken belirleyici olması.(Tecrübe Puanına ek olarak)Ya da en azından zanaatında tecrübe puanı vermesi.
  3.Zanaatın kahraman için daha karlı hale getirilmesi.

Sana katılıyorum arkadaşım, ama birşeyi eksik söylemişsin, değil zanaat, saldırı, çalışma, arena vs. vs. ne varsa oyunda, bu oyunu oynamak şuan için külfet. Şuan ki konu zanaat olduğu için ona biraz değineyim. Şimdi zor bela 3. aşamayı aştık, kararımızı verdik 2. aşamadan nadir eşya üretmek istiyoruz. Bakın efsanevi demiyorum nadir. +4 bonuslu bir zanaat aracı ve maximum süreli bir eşya işlemesi %11 olasılığında nadir eşya veriyor ki buda 10 kere deneyeceksiniz(26 dakika x 10) ancak bir tane çıkar anlamına gelir matematiksel olarak. Herşeyini geçtim nadir eşya üretemeyince zanaat puanıda artmıyor. Yani 300 puana gelene kadar ne kadar süre geçer artık onu siz hesaplayın. Günde zaten 24 görev puanı üretiliyor ben premium üye olmama rağmen bu kadar zorlanıyorsam premium almayan kişi nasıl yapsın ne etsin.

Şimdi bu konularla ilgili bir kaç öneri vermek istiyorum;

*Zanaat yada savaşmayı tek tek zor yapıyoruz ikisini birden zaten yapamayız. Zanaati seçen demek sürekli aynı levelde kalıyor, level atlayamıyor. Zanaatte bir tecrübe puanı getirmeli.

*Zanaatte 200 puandan sonra nadir eşya işleyerek değilde, her türlü eşya işlemede yine zanaat puanı verilmeli.

*Markete bakarsanız, işlenmemiş değerli taş, işlenmiş değerli taştan daha pahalı. O zaman bu kişiler neden işliyor bu taşları bir yerlerden bulsunlar kafalarına göre satsınlar. Aynı sorun işlenmiş meşe yada meşe ağacı, daha genel olarak konuşursak birincil ve ikincil maddeler için geçerli. Market fiyatlarına kesinlikle sınırlandırma getirilmeli, limit koyulmalı. Birincil maddeler, ikincil maddelerden ucuz olmalı ki, emek veren birşeyler üreten her kim olursa olsun ve her ne üretirse üretsin kar etsin para kazansın. Bu şekilde olmaz oyuncu kaybedersiniz, üye olumu artacağına.

*Müzayedede teklif verilirken alınan komisyona amenna, fakat malzeme satıldıktan sonra alınan komisyon nedir onu çözemedim, belki onada bir yenilik getirilebilir.

*Görev puanı gerçekten çok zor, ittire ittire resmen doluyor, saat başı bir adet. Zanaat için ayrı bir görev puanı olması yada hiç görev puanı olmaması işleri çok daha kolaylaştıracaktır. Hatta dahada açayım konuyu, bir ev var oyunda ama pek bir işe yaramıyor, kafasına göre bir kişi lonca açıp, deposunu genişletirse aynı evin işlevini zaten görüyor. Ev denilen mekanın sayfasına "karakterini uyut" gibi bir sekme eklenirse bu mükemmel olacaktır. Atıyorum 8 saatte 10 görev puanından başlanır yine altınla yattığı yatağın seviyesi yükseltilip 8 saatte 24 görev puanına kadar çıkabilir, sonuçta bu kahramanlarda uyur değil mi, sanal rol yapma oyunu olduğuna göre gerçeklik payıda olmalı biraz.

Beta serveri olduğu için bu takım şeyleri görmemiz normal, ama gerçekten bu saatten sonra size çok iş düşüyor, çok iyi bir kurgu yapmanız çok iyi düşünmeniz gerekli. Şöyle bir örnek vereyim "safir taşı deri sağlık kemeri" bunu üreten arkadaş safir taşı alıyor, reçetesini alıyor, o sunu alıyor bu sunu alıyor, alıyorda alıyor yani masraf, fakat bunun satış bedeli 900 altın. Para kazanıcam derken binlerce altın kaybediyor.  Öyle bir ayar yapılmalıki herşey dengeli, herşey uyumlu, her emeğin karşılığı verilmeli, 1 gümüş üreten ile 1000 gümüş üreten kişide kazanmalı ama ikiside verdiği emek ile orantılı. Bir kaç yerde zanaat bu şeklinde iyi demişsiniz sayın admin arkadaş, tamam sizlerde bu oyun sayesinde para kazanıyorsunuz eyvallah, fakat oyunu oynayan adamda bütün maaşını burayamı versin? İki tarafıda mutlu edecek çözüm/çözümler bekliyoruz artık.
« Last Edit: October 01, 2009, 02:03:51 AM by forumcu »