Author Topic: Zanaatçılık  (Read 3201 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline blues

  • Turkish forum admin and
  • Community Manager
  • *
  • Posts: 120
  • Karma: +20/-5
    • View Profile
Zanaatçılık
« on: December 02, 2009, 03:41:52 PM »
-Eşyalar nasıl işleyebilirim?

Meslek seçmelisiniz – mesleğiniz, işleyebileceğiniz eşyaları belirler
Reçetelerin temin edilmesi  – kahraman, 1. aşamada reçeteleri ücretsiz olarak alır, sonraki aşamalarda eşyaları işlemek için reçeteleri satın almalı ve öğrenmelidir.
Kaynakların temin edilmesi – reçeteye fareyle tıkladığınızda eşyanın yapılması için gereken kaynağın sizde mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer kaynak yetersizse eşyanın işlenmesi imkansızdır.
Görev puanının mevcut olması – Premium üyeler için 1 eşyanın işlenmesinin fiyatı 1 görev puanıdır.

-Zanaat puanı nasıl kazanırım?

Başarıyla işlenen her eşya için kahraman işlediği eşyanın çeşidine göre belirli zanaatçılık puan miktarı kazanır. Belirli aşamada 100 zanaatçılık puanına ulaştığı zaman kahraman sonraki aşamayı açar ve orada çalışma fırsatını bulur.

-1. aşamada 100 zanaatçılık puanım var fakat 2. aşamadan eşyalar işleyemiyorum.

Kahraman, 1. aşamada reçeteleri otomatikman alır. sonraki aşamalarda eşyaları işlemek için reçeteleri satın almalı veya karşılaşmadan ödül olarak kazanmalı ve öğrenmelidir. Reçeteyi üstüne koyduktan sonra kahraman aldığı reçeteye ait olan eşyayı işleyebilir.

-Nadir eşyaları ne zaman işleyebileceğim?

Başlangıçta kahraman bonus almadan sade eşyaları işleyerek zanaat puanları kazanır. 200 zanaat puanı kazandıktan sonra kahraman, 1 Özellik değiştiricisi olan veya belirli özelliğe bonus veren(mesela +4 silah becerisi) Nadir eşya işleyebilir. Nadir eşyanın başarılı işlenmesi için sistem kahramana rastgele belirtilen bonus verir. Eğer işlenen eşyanın bonusu varsa (mesela daha önce öğrenilen değerli taş reçetesinden gelen bonus), nadir eşyanın işlenmesinin verdiği aynı bonus üzerine eklenir.

-200 zanaat puanına ulaştığım halde eşya işlenme bana daha fazla puan getirmiyor. Neden?

200 zanaat puanına ulaştıktan sonra sadece nadir eşyaların (bonus veren) işlenmesi zanaat puanı verir. Belirli zanaatta 300 puana ulaştıktan sonra da sadece efsanevi eşyalar puan getiriyor. 400 puana ulaştıktan sonra kahraman epik eşyalar (3. aşamada) işleyebilir ve işlenmesi puan vermez.

-Bir aşamada kazanabileceğim maksimum zanaat puanı miktarı ne kadardır? Alınan bonusların limiti var mı?

1. aşamada zanaat puanının maksimum miktarı 200dür ve bu aşamada sadece nadir eşyalar işlenebilir. Silah, zırh ve kalkan bonusları 1-4 arasında, kalan eşyalar için 1-2 arasında değişir.

2. aşamada zanaat puanının maksimum miktarı 300dür ve bu aşamada sadece efsanevi eşyalar işlenebilir. Silah, zırh ve kalkan bonusları 4-8 arasında, kalan eşyalar için 2-4 arasında değişir.

3. aşamada zanaat puanının maksimum miktarı 400dür ve bu aşamada nadir, efsanevi ve epik eşyalar işlenebilir. Silah, zırh ve kalkan bonusları 6-12 arasında, kalan eşyalar için 3-6 arasında değişir.

-Zanaat aracını ne için kullanabilirim?

Zanaat araçları kahraman belirli aşamada 200 zanaat puanına ulaştıktan sonra kullanılır ve kahramana nadir eşyalar işlemek için daha büyük şans verir.Her mesleğe mahsus bir araç var ve o, kendi bonusunu nadir eşya işlenmesi şansına ekler. Belirli aşamada olan zanaat aracı sadece bu aşamaya ulaşmış olan ve bu aşamada 200 puanı olan kahraman tarafından kullanılabilir.

-Hangi araç mesleğime uygundur?

Eşyaların işlenmesinde bonus almak için sadece zanaatınıza ait olan aracı kullanın.

-İşleme süresi çoğaltıcısı ne işe yarar?

Kaynak işleme süresi bu çoğaltıcının sayesinde 8 kat çoğalarak daha büyük kaynak miktarı üretme şansı da artar (2x, 3x v.s) Çoğaltıcı sadece deri ve değerli taşların işlenmesinde geçerlidir – odunun ve külçelerin işlenmesinin çoğaltıcısı yoktur. Marangoz ve madenci mesleği olan kahramanlar 100, 200 v.s puandan fazlaya ulaşırken bir gidişte elde edebilecekleri odun ve maden miktarı çoğalır.

-Yapımı deri gerektiren zırh yapmaya çalıştım fakat gereken kaynağım olduğu halde yapamadım. Neden?

Deri canavarları öldürürken kazandığınız kaynaktır fakat işlenmemiş şekilde kullanılamaz. Soyulmuş deri sepici tarafından işlendikten sonra eşyaların yapılması için kullanılabilir. Reçetelerde her zaman işlenmiş deri gerekiyor.

-Bonus veren eşyanın işlenmesinin şansı nasıl hesaplanır?

Her aşamada nadir eşya işleme şansı %4, efsanevi eşya işleme şansı %2 ve epik eşya işleme şansı %1dir. Bu temel şansa ek olarak zanaat aracı da aşamaya göre belirli % şans sağlar. Çoğaltıcı nadir eşya işleme şansını arttırır. Zanaatçılar Loncası şansa %10 ekler.

3. aşamada eşya işleme şansının hesaplanması için örnek:

Nadir eşya: %4 temel şans + zanaat aracının verdiği %6 şans + zaman çoğaltıcısının verdiği %3 şans = %13 + Zanaatçılar Loncasının %1.3 ü (%13ün 10 kısmı) =  %14.3 maksimum şans
Dolayısıyla efsanevi eşya işleme şansı %7.15, epik eşya işleme şansı ise %3.56dır.