Author Topic: piaţa diamanteloe  (Read 3236 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline TaniaR

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 398
  • Karma: +24/-8
    • View Profile
piaţa diamanteloe
« on: December 12, 2009, 02:25:41 PM »
Aş scrie acest topic în internaţional dar nu scriu în engleză  :'(

După cum se ştie că orce piaţă e compusă din "cerere" şi "ofertă", dacă la piaţa diamantelor este afişat top 5 oferte de vânzare a diamantelor, de ce să nu fie afişat şi top 3 sau 5 persoane care cumpără diamante, cred că va fi corect dacă cumpărătorul tot va fi auzit. Înţeleg că cel ce vinde diamante investeşte din propriul buzunar însă dacă vinde diamante înseamnă că are nevoie la gât de aur pentru a cumpăra ceva de pe piaţă. Pentru a nu ofensa cumva pe vânzători s-ar putea de redus termenul de afişare a ofertei la 24 sau 12 ore (doar dacă va fi top de cumpărare  :D ) Poate în aşa mod va fi un echilibru asupra preţului la diamante, nu va creşte în sus ca lansarea navei cosmice, că doar nu fiecare îşi permite să investească în credite.
Avantajele vânzătorului:  
1) va putea vinde deodat la preţul oferit fără a concura pe piaţă (economie de timp)
2) va păstra diverenţa de aur Ex: am pus la ordin să cumpăr diamante cu 5800 cineva a vândut cu 5500, diferenţa mi s-a rambursat
Avantajele cumpărătorului:
1) va putea să-şi exprime opinia referitor preţului de diamante prin ofertă
2) nu va permite vănzătorului să ridice preţul

În realitate pe piaţă dacă este "cerere" atunci va fi "ofertă" nu invers, aş dori opiniile voastre la subiect însă vă rog fără înjurături... ;)

Offline dimixXx

  • Tier 2
  • **
  • Posts: 56
  • Karma: +1/-7
    • View Profile
Re: piaţa diamanteloe
« Reply #1 on: February 16, 2010, 06:04:45 PM »
nu e bine
 :D

Offline Michel

  • Tier 1
  • *
  • Posts: 39
  • Karma: +1/-5
    • View Profile
Re: piaţa diamanteloe
« Reply #2 on: February 20, 2010, 03:09:15 PM »
nu ai incercat sa tradaci prin google translate???
poate traduci tu prin google :D :D :D